واکس

بهترین روش برای براق کردن سنگ گرانیت مشکی

بهترین روش برای براق کردن سنگ گرانیت مشکی

یکی از محبوب‌ترین سنگ‌های مورد استفاده در صنعت سنگ‌های ساختمانی، سنگ گرانیت مشکی است که کاربرد زیادی داشته و بسیار پرکاربرد است. ای نوع سنگ کاربرد زیادی در ساختمان‌ها داشته که از جمله آن‌ها می‌توان به استفاده در مکان‌های داخلی ساختمان منازل از جمله سینک ظرفشویی و روشویی، رویه پیشخوان آشپزخانه‌ها، وان حمام سنگی، پله‌ها و موارد این چنینی اشاره کرد. این سنگ بسیار جذاب و کاربردی در طول زمان کدر شده و ممکن است جذابیت اولیه خود را از دست بدهد. برای جلوگیری از این اتفاق، باید اقدام به براق کردن سنگ گرانیت مشکی نمایید. براق‌کردن سنگ گرانیت مشکی از روش‌های گوناگونی امکان‌پذیر است که در این مقاله قصد داریم به بررسی بهترین روش‌های براق کردن سنگ گرانیت مشکی پرداخته و هر کدام را توضیح دهیم.

براق کردن سنگ گرانیت مشکی

همان‌طور که گفته شد، سنگ گرانیت و به ویژه سنگ گرانیت مشکی کاربرد بسیار زیادی در ساختمان‌ها و به خصوص منازل مسکونی دارد. در حالت کلی، سنگ گرانیت در دو مدل مشکی و تیره و یا سفید و روشن یا همان شفاف، در بازار موجود بوده و کاربرد داشته باشد. این نوع سنگ‌های گرانیت سفید و مشکی ممکن است پس از مدتی جذابیت و زیبایی اولیه خود را از دست داده و کدر یا ساییده و خشک شوند.

برای جلوگیری از بروز چنین اتفاقاتی و افزایش طول عمر و زیبایی این سنگ‌ها، باید با استفاده از راه‌ها و روش‌های مختلفی اقدام به براق کردن سنگ گرانیت نمود. برای براق کردن سنگ گرانیت راه‌ها و روش‌های متفاوتی امکان‌پذیر است که برخی از دیگری مهم‌تر و بهتر بوده و استفاده از آن‌ها بهتر است.

روش‌های براق کردن سنگ گرانیت (به ویژه سنگ گرانیت مشکی) عبارتند از:

  • استفاده از واکس سنگ:

اولین و بهترین روش براق کردن سنگ گرانیت، استفاده از واکس سنگ است. واکس سنگ باعث تمیز و براق‌شدن سطح سنگ گرانیتی شده و آن را جلا می‌دهد. از واکس سنگ مشکی برای براق کردن سنگ‌های گرانیت مشکی و تیره که دارای رنگ روشنی نیستند، بهره برده می‌شود. این واکس می‌تواند رنگ مشکی سنگ را حفظ کرده و آن را همانند روز اول، درخشان و براق کند. برای سنگ‌های سفید، رنگ‌های روشن  و شفاف از واکس سنگ شفاف استفاده می‌شود که سطح سنگ سفید و روشن را جلا داده و آن را براق و روشن می‌کند.

واکس سنگ مشکی

واکس سنگ مشکی

  • استفاده از روش‌های شیمیایی:

دومین راه برای براق کردن سطوح سنگ گرانیت، استفاده از روش‌های شیمیایی است. روش‌های شیمیایی نیز می‌تواند برای براق کردن سنگ‌های گرانیت مشکی مورد استفاده قرار گرفته و کارا باشد. یکی از روش‌های شیمیایی معمول برای براق کردن سنگ گرانیت مشکی، استفاده از اسید است. اسید با کمک یک قطره اسید ضعیف می‌توان سطح سنگ گرانیت مشکی را براق کرده و آن را تمیز نماید. توجه کنید که این روش ممکن است باعث ایجاد تغییر در رنگ و بافت سنگ شده و برای سلامت انسان و موجودات حاضر ر آن محیط، مضر باشد.

  • استفاده از پوشش براق:

یکی از راه‌های ساده و کارآمد برای براق‌کردن سنگ گرانیت مشکی، استفاده از پوشش براق و مصنوعی برای سنگ است. این پوشش می‌تواند شامل چربی‌زن و یا کرم براق بوده که با استفاده از دستمال نرم، بر روی سطح سنگ پخش می‌شود. این پوشش روغنی بوده و نباید پاک شده و یا گرد و خاک زیادی برروی آن انباشته شود زیرا زیبایی خود را از دست داده و تمیزکردن مجدد آن سخت و دشوار می‌شود.

  • استفاده از روش خشک کردن سطح:

یکی دیگر از روش‌ها برای براق کردن سنگ‌های گرانیت مشکی، استفاده از روش خشک کردن پوشش و سطح سنگ است. در این روش، سنگ با یک پوشش محافظ پوشیده شده و سپس در یک محفظه خشک‌کننده قرار می‌گیرد. بعد از خشک‌شدن، پوشش محافظ برداشته شده و سنگ براق خواهد شد.

براق کردن سنگ گرانیت مشکی - پارابین

براق کردن سنگ گرانیت مشکی – پارابین

  •  استفاده از روش‌های مکانیکی و دستی:

روش‌های مکانیکی نیز می‌توانند برای براق کردن سنگ گرانیت مورد استفاده قرار بگیرد. این روش‌ها می‌توانند شامل مواردی همچون استفاده از سنگ‌زنی، پولیش و مراحل دیگر باشند. با استفاده از این روش‌ها، سنگ گرانیت مشکی به راحتی براق تمیز شده و براق می‌شود. عیب این روش در این است که این براقی بسیار کوتاه‌مدت بوده . انجام چندباره آن کمی دشور و زمان‌بر است.

  • استفاده از پد‌های براق کننده:

پد‌های براق کننده شامل پد‌های نایلونی هستند که می‌توانید با استفاده از آن‌ها سطح سنگ را براق کرده و از ساییدگی و خشک‌شدن سطح سنگ جلوگیری کنید. این پدها آغشته به مواد روغنی و براق‌کننده بوده و سنگ را براق می‌کنند اما عیب اصلی آن‌ها در کاربرد کم آن‌ها است. این پدها پس از یک یا چند بار استفاده کاربرد خود را از دست داده و دیگر برای استفاده مناسب نیستند.

در نهایت می‌توان گفت، با توجه به نکات و موارد گفته شده در قسمت بالا، بهترین راه برای براق‌کردن سنگ گرانیت، استفاده از واکس سنگ گرانیت است که در دو مدل واکس سنگ مشکی برای سنگ‌های گرانیت مشکی و واکس سنگ شفاف برای سنگ‌های گرانیت شفاف و روشن تولید شده است. با انتخاب روش مناسب برای براق کردن سنگ گرانیت مشکی، می‌توانید از زیبایی و طول عمر سنگ خود لذت ببرید. همچنین حفظ و نگهداری مناسب سنگ نیز می‌تواند به شما کمک کند تا از سنگ خود برای مدت طولانی استفاده کرده و در هزینه‌های خود در بلندمدت صرفه‌جویی نمایید.

سخن آخر

یکی از محبوب‌ترین سنگ‌های مورد استفاده در صنعت سنگ‌های ساختمانی، سنگ گرانیت مشکی است. این نوع سنگ در  ساختمان منازل از جمله سینک ظرفشویی و روشویی، رویه پیشخوان آشپزخانه‌ها، وان حمام سنگی، پله‌ها و… موجود بوده و کاربرد دارد. سنگ‌های گرانیت پس از مدتی جذابیت و زیبایی اولیه خود را از دست داده و کدر یا ساییده و خشک می‌شوند.

از این رو، باید از روش‌هایی برای براق کردن سنگ گرانیت مشکی بهره برد تا زیبایی خود را حفظ کرده و همانند روز اول، درخشان به نظر برسد. در این مقاله سعی کردیم روش‌های براق کردن سنگ گرانیت و به ویژه سنگ گرانیت مشکی را بیان کرده و شما را در امر راهنمایی نماییم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *