واکس

بهترین روش های تمیز کردن سنگ مرمر در سریع ترین زمان ممکن!

بهترین روش های تمیز کردن سنگ مرمر در سریع ترین زمان ممکن!

سنگ مرمر یکی از زیباترین سنگ ها برای دکوراسیون داخلی و خارجی می باشد که جلوه خاصی به خانه شما می بخشد. اما اگر روی این سنگ زیبا لکه ای افتاد باید چه کرد؟ به نظر شما بهترین روش تمیز کردن سنگ مرمر چیست؟ در این پست راهکارهای تمیز کردن سنگ مرمر را به شما آموزش خواهیم داد.

در تمیز کردن سنگ مرمر مراقب این موارد باشید

از آنجایی که سنگ مرمر سنگ گران قیمت و متخلخلی است، می تواند هرچیزی را به خود جذب کند. پس هنگام تمیزکاری آن باید از مواد و شوینده های مطمئن استفاده کنید.

  • شوینده های اسیدی: شوینده اسیدی برای هر نوع سنگی مضر است و می تواند بافت سنگ را از بین ببرد. پس هرگز از مواد اسیدی برای پاک کردن سنگ مخصوصا سنگ مرمر استفاده نکنید. اگر هم مجبور به استفاده از این نوع شوینده شدید، آن را با دوبرابر آب ترکیب کنید تا خاصیت اسیدی آن ازبین برود.
  • شوینده های قلیایی: سنگ مرمر دارای بافتی آسیب پذیر است که شوینده های قلیایی می توانند به آن آسیب بزنند. برای خنثی کردن این نوع شوینده ها نیز می توانید آنها را با مقدار مساوی آب ترکیب کنید و روی سنگ اسپری کنید. البته باید بلافاصله پس از اسپری کردن آن را با حوله نرمی پاک کنید. به یاد داشته باشید از مواردی مانند آمونیاک، بوراکس و چنین شوینده هایی به طور مستقیم روی سنگ مرمر استفاده نکنید.
  • برس های خشن: استفاده از سیم های ظرفشویی خشن، برس ها و پارچه های زبر می تواند باعث خراش دادن سنگ مرمر و زشت شدن ظاهر آن بشود. برای تمیزکاری سنگ مرمر حتما از یک حوله نرم  مناسب استفاده کنید.

سنگ مرر را چگونه تمیز کنیم؟

سنگ مرمر را چگونه تمیز کنیم-پارابین

سنگ مرمر را چگونه تمیز کنیم-پارابین

با این حساب تمیز کردن سنگ مرمر کار حساس و زمان بری به نظر می رسد! اگر نه شوینده اسیدی و نه شوینده قلیایی مناسب سنگ مرمر باشند، پس چگونه می توانیم لکه های روی این سنگ را از بین ببریم؟ یکی از مهم ترین نکاتی که درباره تمیز کردن سنگ مرمر باید بدانید این است که اگر روی سنگ لکه ای به وجود آمد فورا آن را تمیز کنید. زیرا بافت این سنگ متخلخل است و مواد را به خود جذب میکند. پس اگر لکه برای مدت طولانی بماند، سخت تر تمیز می شود.

انواع لکه ها

در زیر انواع لکه ها و روش تمیز کردن هرکدام از آنها را برای شما لیست کرده ایم:

  •  لکه های چربی و روغنی: برای ازبین بردن لکه چربی مانند لکه روغن، لوازم آرایشی برخی از نوشیدنی ها و… از روی سنگ مرمر بهتر است از یک شوینده ملایم استفاده کنید. برای این کار می توانید از ترکیب آب و آمونیاک استفاده کنید.
  • لکه غذا: یکی از بدترین و رایج ترین لکه ها روی سنگ مرمر، لکه غذا می باشد. برای ازبین بردن چنین لکه هایی می توانید از پراکسیدهیدروژن یا همان آب اکسیژنه استفاده کنید. به این صورت که آب اکسیژنه 12 درصدی را با چند قطره آمونیاک ترکیب کنید و آن را فقط روی لکه اسپری کنید، چند دقیقه به آن زمان دهید و سپس با یک حوله تمیز و نرم آن را پاک کنید.
  •  لکه رنگ: لکه رنگ را نیز می توانید با روش های بالا تمیز کنید. البته اگر رنگ ضخامت داشت بهتر است ابتدا با جسم تیزی مانند چاقو با احتیاط و بدون آسیب به سنگ، تا جایی که ممکن است لکه را بتراشید و سپس باقی مانده آن را با یکی از شوینده های بالا تمیز کنید.

ترکیبات خانگی:

اگر سنگ مرمر خیلی کثیف بود، چند قطره سرکه را با پودر سنگ ترکیب کنید و به آن اجازه دهید حدود 12 ساعت روی سنگ بماند، سپس با یک حوله مرطوب و تمیز و آب گرم آن را بشویید. ترکیبات زیر را می توانید در خانه درست کنید و برای تمیز کردن سنگ مرمر استفاده کنید:

  1. یک چهارم مایع ظرفشویی یا صابون گیاهی را با 4 لیتر آب ترکیب کنید و روی لکه ها اسپری کرده و سپس با حوله مرطوب تمیز و خشک کنید.
  2. مقداری جوش شیرین و آب را طوری ترکیب کنید که ماده ای خمیری به دست آید و سپس آن را روی لکه چربی یا غذا قرار دهید تا به مدت دو الی سه ساعت بماند، سپس آن را با یک حوله تمیز پاک کنید.
  3. یک چهارم الکل را با چند قطره (نهایتا 5 قطره) مایع ظرفشویی ترکیب کنید و سپس مقداری آب به آن اضافه کنید. این محلول را روی لکه اسپری کنید و با یک برس نرم لکه را بشویید تا تمیز شود.

پودر سنگ همچنین باعث صیقلی شدن سنگ مرمر هم می شود اما ما راهکاری بهتر به شما توصیه می کنیم.

براق کردن سنگ مرمر

بهترین روش های براق کردن سنگ مرمر را در مقاله مربوط به آن برای شما توضیح دادیم، اما قطعاً پس از هر تمیزکاری سنگ نیاز به مراقبت و براق شدن نیز دارد. مخصوصا اگر ماده ای وجود داشته باشد که علاوه بر صیقلی کردن سنگ شما، لایه محافظی روی سنگ ایجاد کند تا اگر پس از آن نوشیدنی یا غذایی روی سنگ ریخت، لکه سختی ایجاد و جذب سنگ نشود. بلکه تنها با یک دستمال مرطوب هرلکه ای به سادگی پاک شود!

این ماده واکس سنگ شفاف و واکس سنگ تیره پارابین است که می تواند به سنگ شما جلای بسیار طبیعی و زیبایی ببخشد و از کثیف شدن سنگ با لکه های روغنی، رنگی و غذا جلوگیری کند.

برای مشاهده ویژگی های این محصول می توانید روی لینک مربوط به آن کلیک کنید.

کلام آخر

تمیز کردن سنگ مرمر به شرطی که لکه قدیمی نباشد، کار سختی نیست و با چند ترفند خانگی قابل پاک شدن است. اگر نیاز به شوینده های قوی تری دارید می توانید شوینده های مخصوص سنگ که تست شده و تاثیر مخربی ندارند را استفاده کنید.

برای اطمینان بیشتر مقداری از شوینده را روی قسمت کوچکی از سنگ تست کنید و اگر پس از 24 ساعت مشکلی به وجود نیامد از آن استفاده کنید. در این مقاله سعی کردیم بهترین و ساده ترین روش های تمیز کردن سنگ مرمر را با شما در میان بگذاریم، اگر شما نیز روش سریع و راحتی برای این کار می دانید، خوشحال می شویم آن را از طریق کامنت ها با ما در میان بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *