واکس

روش های تمیز کردن سنگ کف خانه در سریع ترین زمان ممکن

روش های تمیز کردن سنگ کف خانه در سریع ترین زمان ممکن

تمیز کردن سنگ کف خانه به دوام و زیبایی آن کمک زیادی می‌کند. از همین رو وبسایت پارابین روش های تمیز کردن سنگ های کف خانه را در این مقاله به شما آموزش می‌دهد. بهتر است کف کاشی های خود را چندبار در هفته جارو بکشید. گرد و غبار و آشغال های ریز را از سطح آن بردارید و سپس با یک شوینده ملایم و آب داغ سطح آن را تمیز  کنید. باید مراقب باشید که علائم کثیفی روی سرامیک باقی نمانند و از تکنیک های مناسب بدون شوینده های قوی و شیمیایی آنها را تمیز کنید.

نحوه تمیز کردن سنگ کف خانه

حتی اگر کاشی و سرامیک با کیفیتی هم داشته باشید برای تمیز کردن آن باید از شونده مناسب و مخصوصش استفاده کنید.

خصوصاً اگر جنس سرامیک های شما از سنگ مرمر، گرانیت و چنین سنگ های گران قیمت و حساسی است.

یکی از مهم‌ترین موارد در تمیز کردن سنگ کف خانه، تمیز نگه داشتن دوغاب آن است. دوغاب کثیف برابر است با کاشی های کثیف.

نحوه تمیز کردن سنگ کف خانه- پارابین

نحوه تمیز کردن سنگ کف خانه – پارابین

ملاتی که سنگ های شما با آن چسبیده شده‌اند را با یک پاک کننده مخصوص یا سفید کننده ملایم تمیز کنید.

برای لکه های عمیق‌تر، اجازه دهید پاک کننده به مدت 10 دقیقه بماند. سپس از یک مسواک یا دیگر برس‌های اسکراب کوچک برای تمیز کردن دوغاب استفاده کنید، سپس کاشی را تمیز کنید، آن را کاملاً بشویید و خشک کنید.

برای لکه های سرسخت‌تر خمیر جوش شیرین و آب را مخلوط کنید. آن را روی لکه بمالید، بگذارید یک شب بماند و سپس با یک برس به آرامی روی آن بکشید.

از برس فلزی استفاده نکنید زیرا باعث خراشیدگی کاشی می‌شود. همچنین اجازه دهید تا رطوبت آن در معرض هوا خشک شود.

اگر لکه قهوه یا چایی روی سرامیک ریخته، آن را با آب داغ و مواد شوینده بشویید سپس با آب اکسیژنه پاک کنید.

اگر لکه ها چربی بودند، آن را با نوشابه یا شوینده‌های مخصوص سرامیک و آب تمیز کنید. برای لکه جوهر، پارچه‌ای را در سفید کننده رقیق شده قرار دهید و سپس آن را روی لکه بگذارید. چند بار این کار را تکرار کنید تا لکه از بین برود.

اینکه بدانید بهترین روش تمیز کردن هر لکه‌ای چگونه است، به زیبایی و دوام سرامیک های شما کمک می‌کند.

 تمیز کردن کاشی از جنس سنگ

اگر سرامیک کف خانه شما از جنس سنگ های مرغوب باشد، باید کمی در تمیز کردن آن دقت کنید. در این قسمت برای شما نحوه تمیز کردن سنگ مرمر و گرانیت را توضیح خواهیم داد.

 • کاشی تخته سنگی: برای این نوع سنگ باید از شوینده ملایم و آب استفاده کنید. سعی کنید از شوینده هایی که حاوی مواد اسیدی مانند لیمو سرکه است استفادع نکنید. اگر تخته سنگ شما روکش دارد بهتر اسن پس از شستوشو سریع با یک حوله نرم حشک شود.
 • کاشی مرمر: سنگ مرمر یکی از حساس‌ترین و زیباترین سنگ ها به شمار می‌رود، برای تمیز کردن آن از هر شوینده‌ای که خاصیت اسیدی دارد استفاده نکنید. همچنین شوینده های حاوی سرکه و لیمو!
  برسی که با آن سطح سنگ مرمر را تمیزمی‌کنید نرم باشد که روی سنگ خش نیاندازد.
 • کاشی گرانیتی: کاشی گرانیتی را با شوینده های ملایم با PH خنثی تمیز کنید. پاک کننده های خشن سطح سنگ را رگه دار یا کدر می‌کنند.

شما می‌توانید برای براق شدن سطح سنگ های کف خانه از واکس سنگ شفاف یا واکس سنگ تیره پارابین استفاده کنید.

واکس سنگ شفاف - پارابین

واکس سنگ شفاف – پارابین

نحوه تمیز کردن کف کاشی های مقاوم

کاشی های مقاوم برعکس مورد بالایی هستند. این کاشی ها از پوب پنبه و لاستیک، وینیل و… ساخته شده. به حداقل تعمیر و نگهداری نیاز دارند و به سادگی نیز تمیز می‌شوند.

 • کاشی وینیل: نگهداری از این نوع کفپوش بسیار کار ساده‌ای است. ابتدا سطح را از گرد و غبار تمیز کنید. سپس محلول تمیز کننده وینیل یا آب و سرکه را مخلوط و سطح را پاک کنید. البته مراقب باشید از محلول یا ابزار ساینده برای تمیز کردن ونیل استفاده نکنید.
 • کاشی لینولئوم یا مشمع: اگرچه این نوع کاشی با وینیل اشتباه گرفته می‌شود اما ماده‌ای بسیار متفاوت است. پس از جارو کشیدن آن را با شوینده بوراکس و آب بشویید و اجازه دهید تا کاملاً خشک شود. بهتر است هر 3 تا 6 ماه یک بار روی آن را با واکس مخصوص تمیز کنید.
 • کاشی چوب پنبه: تمیز کردن این نوع کاشی با توجه به رنگ آن متفاوت است. اگر سطح چوب پنبه با پلی اورتان پوشیده شده بهتر است از آب و شوینده های ملایم مثل سرکه سفید استفاده کنید و سپس آن را به خوبی آبکشی نمایید.

هرگز روی این نوع کاشی ها از بخارشوی استفاده نکنید. آنها برای مقاومت در برابر گرمای شدید یا رطوبت بیش از حد طراحی نشده‌اند.

تمیز کردن سرامیک پرسلان

سرامیک و پرسلان بسیار مقاوم و بادوام هستند و رعایت چند نکته ساده برای تمیز کردن آنها کافی است.

رنگ سنگ مشکی

رنگ سنگ مشکی – پارابین

 1. زباله ها را تمیز کنید: کف کاشی های خود را مرتب جاروبرقی بکشید تا از گرد و غبار کدر نشوند. کاشی‌های سرامیکی ممکن است در برابر کثیفی مقاوم باشند، اما گرد و غبار تیز می‌توانند سطوح لعاب‌دار را کدر کنند.
 2. شوینده مناسب انتخاب کنید: کاشی ها را با مواد شوینده ملایم و آب تمیز با استفاده از یک دستمال نرم از جنس پارچه به جای اسفنج تمیز کنید. چون اسفنج آب کثیف را به داخل خطوط دوغاب فشار می‌دهد، تمیز کردن آن‌ها را سخت‌تر می‌کنند.
 3. لکه های کاشی را تمیز کنید: ابتدا نوع لکه را پیدا کنید و سپس شوینده‌ای که می‌تواند این لکه را از بین ببرد انتخاب کنید.
 4. مراقب باشید شوینده روی سرامیک باقی نماند: اگر پس از شستوشوی سرامیک ها حس کردید که کدر شده‌اند، این احتمال وجود دارد که هنوز مواد شوینده روی آن باقی مانده. برای برداشتن آن می‌توانید از آب لیموی تازه استفاده کنید.
 5. کاشی ها را خشک کنید: اجازه ندهید کف کاشی های لعاب دار شما در هوا خشک شود، زیرا آب نشسته باعث ایجاد لکه های آب می شود. در عوض، بلافاصله پس از شستن، کف را با یک پارچه تمیز و بدون پرز خشک کنید. سعی کنید برای تمیز کردن سنگ کف خانه برنامه منظم داشته باشید و از محصولات با کیفیت استفاده کنید تا سنگ های شما دچار آسیب و کدری نشوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *