مقالات آموزشی پارابین

بررسی مزایای سنگ نمای گرانیت

بررسی مزایای سنگ نمای گرانیت

نمای سنگی یکی از زیباترین و باشکوه‌ترین نماهای ساختمانی است که در طول زمان مورد پسند همه بوده است. امروزه سنگ گرانیت مهمترین و رایج‌ترین سنگ برای نما ساختمان‌ها است. این سنگ تنوع رنگی بالایی دارد به راحتی با هر سبکی هماهنگ می‌شود. سنگ‌های گرانیت از سخت‌ترین سنگ‌های ساختمانی به حساب می‌آیند. این سنگ‌ها در برابر خش، فشار، ضربه و حرارت بسیار مقاوم هستند و انواع پرداخت سطح را به راحتی می‌توان بر روی آن‌ها اجرا کرد. به همین دلیل سنگ‌های گرانیت برای نمای ساختمان‌ها بسیار مناسب هستند.

میزان تخلخل در سنگ‌های گرانیت بسیار اندک و ناچیز است یه همین دلیل این سنگ‌ها جذب آب بسیار کمی دارند. بنابراین سنگ نمای گرانیت در برابر تغییر شرایط آب و هوایی و پدیده‌های جوی مخرب از جمله تغییرات شدید دمای محیط، باران‌های اسیدی، طوفان و… بسیار مقاوم است.

استفاده از سنگ نمای گرانیت

سنگ نمای گرانیت بافتی دانه‌ درشت دارد و در رنگ‌های متنوع از طیف روشن تا تیره و مشکی موجود هستند. گرانیت یکی از سنگین‌ترین سنگ‌های موجود است و استحکام و مقاومت فوق العاده بالایی دارد. استفاده از سنگ نمای گرانیت نقش مهمی در استحکام سازه‌ها دارد و همچنین با تنوع طرح و رنگی که دارد، به عنوان عنصر مناسبی برای تزئین ساختمان‌های مختلف شناخته‌می شود.

مزایای سنگ نمای گرانیت

با توجه به خصوصیات و ویژگی‌هایی که برای سنگ گرانیت بیان شد، مزایای سنگ نمای گرانیت عبارتند از :

  1. جذب آب بسیار کم
  2. مقاومت در برابر ضربه و خط و خش
  3. استحکام بالا
  4. مقاومت بالا در برابر شرایط جوی مختلف (در مناطق سرد و کوهستانی و مرطوب سنگ‌های گرانیت بهترین گزینه برای نمای ساختمان‌ها هستند)

معایب سنگ نمای گرانیت

سنگ نمای گرانیت معایبی نیز دارد که در ادامه به آن اشاره شده است :

  • وزن بالا
  • نصب دشوار
  • چسبندگی پایین به ملات

با توجه به مزایای بسیار زیاد سنگ گرانیت، معمولا اغلب افراد آن را به عنوان سنگ نما انتخاب می‌کنند. وزن بالای سنگ‌های گرانیت و چسبندگی پایین آن‌ها با ملات، فرایند نصب این نوع سنگ‌ها را کمی دشوار می‌کند. استفاده از چسب سنگ می‌تواند این مشکل را تا حد زیادی برطرف کند. قدرت چسب سنگ بسیار زیاد است. مقدار کمی از این چسب می تواند اتصال مستحکم و دائمی ایجاد کند. در حال حاضر چسب سنگ اپوکسی جایگزین مناسبی برای ملات سیمان است. به کمک این چسب می‌توان انواع سنگ‌های گرانیت را در مقیاس مختلف به راحتی نصب کرد.

نصب سنگ نمای گرانیت

اجرای نمای ساختمان به دو روش نصب خشک و نصب تر انجام می‌گیرد. در روش تر از ملات سیمان برای اتصال سنگ نما استفاده می‌شود. استفاده از ملات به عنوان روش رایج در نصب سنگ نما شناخته می‌شود. در این روش پس از نصب سنگ باید با استفاده پیچ و رولپلاک باید سنگ‌ها را اسکوپ کرد. سنگ نمای گرانیت سختی بالایی دارد و نمی توان برای پیچ و رولپلاک کردن آن از دریل استفاده کرد. با توجه به این موضوع برای نصب سنگ‌های گرانیتی بهتر است از روش خشک استفاده کنید.

در این روش از چسب سنگ به عنوان جایگزین ملات استفاده می‌شود. استفاده از چسب سنگ اپوکسی دقت و ظرافت کار را افزایش می‌دهد و اتصالی قوی‌تر از ملات ایجاد می‌کند. همچنین استفاده از چسب سنگ احتمال شوره زدن و سفیدک زدن سنگ‌ها را در دراز مدت کاهش می‌دهد.

اجرای سنگ نمای گرانیتی با چسب سنگ

چسب سنگ در انواع مختلفی ساخته می‌شوند. این چسب‌ها ساختار دو جزئی دارند که برخی بر پایه رزین اپوکسی و برخی بر پایه پلی استر ساخته می‌شوند. چسب‌های پلی استر در برابر شرایط جوی مقاوم نیستند به همین دلیل توصیه می‌شود برای نصب سنگ نمای گرانیت از چسب های رزین اپوکسی استفاده شود.

چسب‌های اپوکسی ساختار دو جزئی بر پایه رزین اپوکسی دارد. چسب سنگ اپوکسی پارابین مطابق استانداردهای روز تولید می‌شود و به همین دلیل این چسب به عنوان جایگزینی مناسب برای ملات سیمان و دیگر روش‌های قدیمی شناخته می‌شود.

رنگ کردن سنگ گرانیت

سنگ گرانیت از گران قیمت‌ترین سنگ‌ها در بازار جهانی به حساب می‌آید. تعویض سنگ گرانیت هزینه بالایی دارد و ممکن است این سوال برای شما پیش بیاید که با سنگ‌های گرانیت آسیب دیده و قدیمی چه باید کرد ؟ رنگ کردن سنگ یک روش جایگزین اقتصادی برای ترمیم و جلا بخشیدن به سنگ گرانیت است.

نحوه رنگ کردن سنگ گرانیت

روش‌های مختلفی برای رنگ کردن سنگ گرانیت وجود دارد. رنگ سه جزئی مشکی سنگ گرانیت پارابین یکی از بهترین محصولات موجود در بازار است که طرفداران بسیاری دارد.

رنگ سه جزئی مشکی سنگ گرانیت پارابین تقویت کننده سنگ است و برای بازیابی سنگ های سوخته، کدر و آسیب دیده بسیار مناسب است. به کمک این رنگ می‌توانید سطحی یکنواخت و مستحکم در سنگ ایجاد کنید و ظاهری مشکی و خیره کننده به سنگ ببخشید.

نتیجه گیری

سنگ نمای گرانیت استحکام بالایی دارد و موجب تقویت سطح ایمنی و استحکام ساختمان ها می‌شود. جهت کسب اطلاعات بیشتر و دریافت مشاوره تخصصی در مورد انتخاب چسب سنگ و نحوه رنگ کردن سنگ گرانیت می‌توانید با کارشناسان مجموعه پارابین با شماره 02171057969 تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *