مقالات آموزشی پارابین

آموزش نحوه پاک کردن چسب سنگ

آموزش نحوه پاک کردن چسب سنگ

معمولا در کار کردن با چسب سنگ ممکن است برای همه پیش بیاید که مقداری از چسب بر روی سطح و یا لباس شخص بریزد. برخی افراد از این چسب‌ها برای ثابت نگه داشتن اجسام روی سطح‌های مختلف استفاده می‌کنند و در این کار ممکن است اثر چسب بر روی سطح باقی بماند که این وضعیت اصلا خوشایند نیست. همانطور که می‌دانید چسب سنگ فواید بسیاری دارد و استفاده از آن کار اتصال را بسیار ساده‌تر می‌کند.

چسب سنگ، چسب بسیار قوی است و به راحتی از سطح پاک نمی‌شود و این موضوع ممکن کمی دردسر ساز شود. ریختن چسب بر روی لباس، فرش، وسایل مختلف در هر شرایطی ممکن است اتفاق بیفتد و در چنین شرایطی باید به فکر راه حلی مناسب برای پاک کردن چسب باشیم.

راه‌های متنوعی برای پاک کردن چسب وجود دارد و شما بر حسب نوع چسب سنگ و جنس سطح مورد نظرتان می‌توانید روش‌های مختلفی را به کار بگیرید. در این مطلب به بررسی روش اصولی و مناسب پاک کردن چسب پرداخته‌ایم.

پاک کردن چسب

چسب سنگ از محصولات پرکاربرد در صنعت ساختمان سازی است. این چسب در هنگام استفاده بعد از گذشت چند ثانیه، سریع خشک می‌شود و بعد از خشک شدن قدرت و استحکام بسیار بالایی دارد. چسب سنگ‌ها در انواع مختلفی تولید می‌شوند و در مراحل مختلف ساخت و ساز و بهینه سازی مورد استفاده قرار می‌گیرند.

همانطور که پیشتر نیز به آن اشاره کردیم، چسب سنگ مقاومت و استحکام بالایی دارند. این محصول در برابر عوامل مخرب فیزیکی و شیمیایی، نفوذ رطوبت، تغییرات شدید دما، حرارت، اثر مستقیم شعله آتش و… بسیار مقاوم است. این موارد از مزیت‌های این محصول به شمار می‌روند. ساختار مستحکم چسب سنگ و ویژگی‌های منحصر به فردی که دارد، آن را به محصولی پرکاربرد تبدیل کرده است. به کمک این چسب می‌توان اتصالی دائمی و مستحکم ایجاد کرد. اما ممکن است در حین کار مقداری از آن بر روی سطح، لباس و یا دست بریزد، در چنین شرایطی باید چه کار کنیم ؟ چگونه چسب سنگ را از روی لباس و دست پاک کنیم؟

چسب سنگ ساختار محکمی دارد و به راحتی پاک نمی‌شود. برای پاک کردن چسب سنگ باید از حلال مناسب آن استفاده شود و برای شناسایی حلال مناسب شما اول باید نوع چسب سنگ را تشخیص دهید.

بهترین چسب سنگ کدام است ؟ بررسی انواع چسب سنگ

چسب سنگ‌ها عموما بر پایه رزین اپوکسی و یا پلی استرها ساخته می‌شوند. ساختار چسب سنگ به قدری قوی است که به کمک آن می‌توان قطعات مختلف سنگ‌ها، قطعات سیمانی، سرامیک‌ها و یا حتی صفحات بزرگ آهنی را نیز به یکدیگر متصل کرد. اگر ساختار چسب بر پایه اپوکسی باشد، آن چسب استحکام و قدرت بیشتری در مقایسه با نمونه‌های پلی استری دارد. بر همین اساس معمولا از چسب‌های اپوکسی در کار ساخت و ساز و اتصال در مقیاس بزرگ، استفاده می شود.

چسب سنگ اپوکسی پارابین یکی از قوی‌ترین و با کیفیت‌ترین نمونه‌های موجود در بازار است که برای اتصال قطعات گوناگون می‌توان از آن استفاده کرد. فرمولاسیون خاصی که در ساخت این چسب به کار برده می‌شود، ساختاری بسیار قدرتمند و مستحکم به آن می‌بخشد و شما می‌توانید از این چسب برای اتصال مصالح ساختمانی، نصب سنگ نما، چسباندن قطعات فایبرگلاس، اتصال ورقه‌های فلزی و… استفاده کنید.

این چسب پس از استفاده بسیار سخت و محکم می‌شود و شما می‌توانید در صورت نیاز آن را به کمک ابزار برش و تراشکاری، آن را ساب بزنید و صیقل دهید. همچنین می‌توانید آن را با رنگ دلخواه خود ترکیب کنید و در سطوحی که رنگ خاصی دارند، به کار ببرید.

 نحوه پاک کردن چسب

در بخش قبلی به این موضوع اشاره شد که برای حصول نتیجه بهتر در پاک کردن چسب ، باید نوع چسب مشخص شود تا بر اساس آن حلال مناسب انتخاب شود. اگر چسب شما از نوع اپوکسی است، برای پاک کردن آن می توانید از اترها استفاده کنید. حلال هایی مانند دی اتیل اتر برای این کار کاملا مناسب هستند. شما به کمک این حلال می‌توانید چسب را رقیق کنید.

البته باید در نظر داشته باشید که پس از استفاده از حلال، تغلیظ کردن مجدد چسب به راحتی امکان پذیر نیست و تنها در آزمایشگاه‌ها و با استفاده از روش‌های استخراج حلال، می توان آن را از چسب جدا کرد. بنابراین در هنگام استفاده از حلال باید به این موضوع توجه کنید.

نتیجه گیری

در این مطلب به بررسی نحوه پاک کردن چسب پرداختیم. چسب سنگ از چسب‌های بسیار قوی صنعتی است که پس از خشک شدن به راحتی پاک نمی‌شود و از بین نمی‌رود. مسلما قوی بودن چسب و استحکام آن به منزله کیفیت بالای آن است اما این مسئله در مواردی مانند ریختن چسب بر روی فرش، لباس و یا سطوح مختلف کمی دردسر ساز است. گاهی در عملیات نصب سنگ نما ممکن است بخشی از چسب بر روی سطح سنگ بریزد که در چنین شرایطی شما می‌توانید با استفاده از حلال مخصوص چسب سنگ را تا حدودی پاک کنید.

بهترین مواد شوینده نما، انواع آلودگی‌ها و لکه‌های موجود در سطح سنگ نما را به راحتی پاک می‌کنند و درخشندگی سنگ را باز می‌گردانند. برای کسب اطلاعات بیشتر و دریافت مشاوره تخصصی در مورد پاک کردن چسب و یا پاک کردن سنگ نما می‌توانید با کارشناسان مجموعه پارابین توسط شماره تلفن 02171057969 تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *