مقالات آموزشی پارابین

بهترین راه برای ترمیم سنگ پله کدام است

بهترین راه برای ترمیم سنگ پله کدام است

ترمیم سنگ پله به چه صورت انجام می‌گیرد ؟ پله‌ها یکی از بخش‌های اصلی هر ساختمانی به حساب می‌آیند. با توجه به اهمیت و کاربرد بسیار زیاد پله‌ها، استفاده از مصالح مرغوب و با کیفیت و همچنین رعایت نکات ایمنی و استاندارد‌های لازم در ساخت پله‌ها ضروری است. سنگ راه پله‌‌ها به طور روزانه در معرض رفت و آمد بسیار قرار می‌گیرد به همین دلیل احتمال آسیب دیدن و فرسوده شدن این قسمت بسیار زیاد است.

سنگ ماده ای سخت و در عین حال شکننده است. سنگ‌هایی که در ساختمان سازی مورد استفاده قرار می‌گیرند ممکن است در اثر عوامل مختلف فیزیکی و شیمیایی آسیب ببینند. با توجه به هزینه‌های بسیار بالا تعویض سنگ و زمان بر بودن این کار، بیشتر افراد ترجیح می‌دهند سنگ‌های آسیب دیده را ترمیم و تعمیر کنند. معمولا بسته به میزان شکستگی و آسیب دیدن سنگ‌ها روش‌های خاصی برای ترمیم آن معرفی می‌شود.

گاهی در اثر حادثه و یا ضربه ناگهانی ممکن است قسمتی از سنگ پله ترک بردارد و یا بشکند. در برخی موارد هم ممکن است در اثر گذشت زمان شکل طبیعی سنگ ها تغییر کند و به اصطلاح بخشی از آن ساییده شود. در تمامی این موارد به کمک روش‌های جدید ترمیم سنگ پله می‌توانید بخش‌های آسیب دیده را به راحتی ترمیم کنید.

ترمیم سنگ پله‌ها چگونه انجام می‌گیرد ؟

پله‌ها در هر جنس و متریالی نیاز به مراقبت و رسیدگی دارند. همانطور که در بخش قبل نیز به آن اشاره کردیم، سنگ پله‌ها در معرض رفت و آمد دائمی قرار دارند و فشار زیادی را به طور دائمی تحمل می‌کنند. اگر چه سنگ‌ها بسیار مستحکم هستند و توانایی تحمل وزن بسیار زیادی دارند، اما با این وجود با گذشت زمان ممکن است دچار آسیب و فرسایش شوند.

عوامل مختلفی مانند اصطکاک، تغییرات آب و هوایی، مواد شیمیایی، ضربه و… در ایجاد ترک و شکستگی در سنگ‌ها دخیل هستند. حمل و نقل ابزار و وسایل با وزن بالا، حمل وسایل نوک تیز، از دیگر عوامل فرسایشی سنگ پله ها به شمار می‌روند.

از آنجایی که پله‌ها بخش مهم و پر رفت و آمد در هر ساختمانی به حساب می‌آیند، پروسه ترمیم سنگ‌های آسیب دیده این قسمت باید با روش‌های اصولی و استاندارد انجام شود تا علاوه بر رفع عیوب سنگ‌ و ترمیم، استحکام و مقاومت آن در برابر عوامل مخرب افزایش پیدا کند. به این ترتیب می‌توان از صدمه دیدن سنگ‌ها در آینده نیز جلوگیری کرد.

معمولا مواد رزین کامپوزیت را به عنوان بهترین گزینه برای ترمیم سنگ پله و ترمیم شکستگی‌ها و ترک‌های آن، معرفی می‌کنند. استفاده از این ماده در شرایط استاندارد علاوه بر ترمیم پله‌ها و برطرف کردن خط و خش‌های موجود بر روی سنگ‌ها، ظاهری براق و درخشان به آن‌ها می‌بخشد. به همین دلیل اغلب افراد آن را انتخاب می‌کنند. راه پله‌ها در معرض دید قرار دارند و تمیز و درخشان بودن این قسمت، در زیبایی و جلوه هر ساختمانی تاثیرگذار است.

ترمیم ترک سنگ پله

معمولا پله‌های سنگی بیش از دیگر نمونه‌ها دچار ترک خوردگی می‌شوند. به همین دلیل افراد توجه خاصی نسبت به ترمیم سنگ پله دارند. پیش از شروع کار ترمیم شما باید بررسی کنید که نوع ترک چگونه است. برخی ترک‌ها سطحی و بسیار ظریف هستند و عملا احتیاجی به ترمیم ندارد. اما برخی دیگر از ترک‌ها عمیق هستند و در دراز مدت منجر به قطعه قطعه شدن سنگ می‌شوند. ترک‌های عمیق با گذشت زمان می توانند خسارات جبران ناپذیری ایجاد کنند به همین منظور برای جلوگیری از بروز هرگونه مشکلی بهتر است به آن رسیدگی شوند.

برای ترمیم سنگ پله باید مراحل خاصی را انجام دهید که در ادامه به اختصار به آن‌ها اشاره شده است :

  • پاکسازی:

اولین مرحله در کار ترمیم سنگ پله‌ها، پاکسازی است. شما باید سطح پله را از هر نوع گرد و غبار و آلودگی پاک کنید. لازم به ذکر است که اگر ترک‌ها بسیار عمیق هستند، باید با ابزار مناسب به گونه ای که آسیبی به سنگ وارد نشود، درز‌ها و ترک‌ها را نیز پاکسازی کنید. این کار برای افزایش کیفیت و دوام مواد ترمیم کننده، ضروری است.

  • خشک کردن:

در مرحله دوم شما باید سطح سنگ را به خوبی خشک کنید. این کار به جذب بهتر مواد ترمیم کننده و استحکام آن ها کمک می‌کند.

  • استفاده از مواد ترمیم کننده مناسب:

در ترمیم سنگ پله نیز همانند دیگر کارهای تخصصی باید از مواد مرغوب و مناسب این کار استفاده کنید. اگر می خواهید ترک‌ها را به خوبی ترمیم کنید و شکل ظاهری پله‌ها را به حالت سابق آن برگردانید، باید از مصالح پرکننده با کیفیت و قوی استفاده کنید.

  • ترمیم سنگ:

مراحل قبل به نوعی مراحل آماده سازی ترمیم سنگ بودند و در حقیقت کار اصلی شما از این مرحله آغاز می‌شود. شما باید ماده ای که برای ترمیم انتخاب کردید را با توجه به عمق ترک به آرامی و با دقت به درون درزها بریزید. برای یکدست شدن کار باید مواد را به خوبی با سطح سنگ هماهنگ کنید. برای یکنواخت کردن سطح می‌توایند از ماله استفاده کنید. به این ترتیب در پایان سطحی صاف و یکنواخت خواهید داشت.

اما بهترین روش برای تعمیر و ترمیم سنگ شکسته استفاده از چسب سنگ اپوکسی پارافیکس است. چسب سنگ اپوکسی مناسب ترمیم هر نوع سنگی از جمله سنگ های طبیعی شکسته شده است. این محصول چسبندگی فوق العاده ای را ایجاد می‌کند. برای سنگ های بیرونی مانند سنگ نمای ساختمان و یا داخل ساختمان نیز قابلیت استفاده را دارد.

  • صیقل دادن:

آخرین مرحله در کار ترمیم صیقل دادن است. در این مرحله پس از ترمیم ترک‌ها با ابزار و مواد مناسب، با صیقل دادن سطح سنگ می توانید سطح آن را صاف‌تر و یکنواخت‌تر کنید. با این کار سطح ترمیم شده با دیگر بخش‌های پله هماهنگ‌تر می شود و جلوه ظاهری سنگ حفظ می‌شود.

مزایای ترمیم سنگ پله

ترمیم سنگ پله‌ها علاوه بر برطرف کردن ترک‌ها و درز‌های ایجاد شده در سطح سنگ، به زیباتر شدن محیط ساختمان نیز کمک می‌کند. این مسئله برای ساختمان‌های قدیمی بسیار حائز اهمیت است. زیرا افراد می‌توانند به جای پرداخت هزینه‌های بسیار برای بازسازی و تعویض سنگ راه پله‌ها، از روش‌های جدید ترمیم سنگ استفاده کنند. مهمترین مزایای ترمیم سنگ پله عبارتند از :

•    افزایش استحکام و دوام سنگ

•    افزایش طول عمر مفید سنگ‌های راه پله

•    برطرف شدن ناهمواری‌های ایجاد شده در سطح سنگ

•     امکان پاکسازی بهتر سنگ‌ها پس از ترمیم

•    از بین رفتن درز‌ها و ترک‌های موجود در سطح سنگ

•    صرفه جویی در هزینه‌ها و جلوگیری از اتلاف زمان برای تعویض و بازسازی پله‌ها

نتیجه گیری

همانطور که می‌دانید پله‌ها به مرور زمان دچار ترک خوردگی و شکستگی می‌شوند. به کمک روش‌های مناسب ترمیم سنگ پله می‌توانید آسیب‌های ایجاد شده در سطح سنگ‌ها را برطرف کنید. به کمک موادی مثل سمنت، رزین های مخصوص، چسب سنگ و… می‌توانید انواع ترک‌های موجود در سطح سنگ پله‌ها را ترمیم کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد بهترین روش ترمیم سنگ پله و انتخاب مواد مناسب این کار، می‌توانید با کارشناسان مجموعه پارابین با شماره 02171057969 تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *