مقالات آموزشی پارابین

چرا باید چسب سنگ جایگزین ملات سیمان شود؟

چرا باید چسب سنگ جایگزین ملات سیمان شود؟

بهترین جایگزین ملات سیمان کدام است ؟ معمولا در ساختمان سازی برای نصب و اتصال سنگ‌ها از ملات سیمان استفاده می‌شود. این روش یکی از قدیمی‌ترین و رایج‌ترین شیوه‌های نصب سنگ در ساختمان سازی است که با گذشت سال‌ها هنوز هم در بسیاری از مناطق کاربرد دارد. اما کار با ملات سیمان معایب بسیاری دارد.

امروزه با افزایش ساخت و ساز ساختمان‌ها، پیدایش آپارتمان‌های چند طبقه و برج‌های بلند، نمی‌توان در مقیاس بزرگ از ملات سیمان استفاده کرد. ملات سیمان ترکیب خمیری و چسبنده است که از ترکیب سیمان، ماسه و آب با نسبت‌های معین تشکیل می‌شود. این ترکیب حجم بسیاری اشغال می‌کند و کار با آن قدری مشکل است. از طرفی ملات با روش‌های جدید ساختمان سازی هماهنگ نیست. به همین دلیل مهندسان به دنبال یافتن مواد جایگزین برای آن بوده اند. چسب سنگ پارافیکسی با فرمولاسیون ویژه و خاص خود بهترین گزینه برای نصب سنگ‌ها است.

 روش‌های نصب سنگ در ساختمان سازی

در ساختمان سازی روش‌های مختلفی برای نصب سنگ‌ها وجود دارد که به طور کلی این روش‌ها را می‌توان در دو دسته نصب تر و نصب خشک تقسیم بندی کرد. بسته به ابعاد سنگ، نوع کار و مکان مورد نظر، روش‌های مختلفی برای نصب و اتصال سنگ‌ها وجود دارد. به عنوان مثال روش نصب سنگ‌ها در نمای ساختمان با روش نصب آن‌ها در کف و راه پله‌ها، متفاوت است. نصب سنگ با استفاده از ملات که از روش‌های رایج در ساختمان سازی است، در دسته نصب تر قرار می‌گیرد. املاح و نمک موجود در سیمان در آب حل می‌شود و پس از تبخیر رطوبت، املاح در سطح سنگ باقی می‌ماند و باعث تشکیل شوره و سفیدک بر روی سنگ‌ها می‌شود.

به منظور جلوگیری از بروز چنین مشکلاتی توصیه می‌شود که از روش‌های نصب خشک استفاده شود. روش‌های نصب خشک بسیار به صرفه‌تر هستند. در نصب خشک دقت کار بالاتر است فرآیند نصب با سرعت بیشتری انجام می‌گیرد. استفاده از چسب سنگ یکی از روش‌های رایج در نصب خشک است که در بخش‌های بعدی به آن پرداخته ایم.

روش‌های جایگزین ملات سیمان

اگر شما هم از مشکلات کار با ملات سیمان خسته شده اید، بهتر است به دنبال روش‌های جایگزینی برای این کار باشید. ماده جایگزین باید علاوه بر رفع مشکلات و معایب ملات سیمان، بهتر از آن عمل کند و قوی‌تر باشد. چسب سنگ محصولی بی نظیر و فوق العاده است که در ساختمان سازی به شیوه جدید کاربرد فراوانی دارد. اگر با چسب سنگ و ویژگی‌های آن آشنا نیستید، توصیه می‌کنیم بیشتر در این باره مطالعه کنید. پس از شناخت این محصول و کاربرد‌هایی که دارد دیگر به سراغ روش‌های قدیمی نمی‌روید.

چرا باید از چسب سنگ استفاده کنیم ؟

سبک سازی یک اصل مهم و اساسی در ساختمان سازی نوین است. این اصل برای حفظ ایمنی و مقاومت ساختمان بسیار ضروری است. ملات ماسه و سیمان وزن بالایی دارد و استفاده از آن در سطح گسترده وزن بسیاری ایجاد می کند. در اصطلاح تخصصی به این مورد بار مرده در ساختمان گفته می‌شود. از طرفی برای ساخت ملات، باید مقدار قابل توجهی سیمان استفاده شود که این مسئله به معنای افزایش هزینه‌های ساخت و ساز است. چسب سنگ حجم کمی را اشغال می‌کند و بسیار سبک است. این محصول قدرتی چندین برابر ملات را دارد و بار مرده ای در ساختمان ایجاد نمی‌کند.

یکی دیگر از معایب استفاده از ملات، عایق نبودن سیمان و ماسه است. ملات سیمان مانند یک پل ارتباط حرارتی میان دو سمت دیوار عمل می‌کند و این مسئله میزان هدر رفتن انرژی را تا حد زیادی افزایش می‌دهد. در صورتی که لایه‌های پوشیده شده با چسب سنگ اپوکسی به نوعی عایق حرارت و صوت هستند. این ویژگی از دلایل اصلی محبوبیت چسب سنگ در نزد مشتریان است و باعث شده است که چسب سنگ به عنوان بهترین جایگزین ملات سیمان شناخته شود.

استفاده از چسب سنگ اپوکسی به علت سهولت فرآیند آماده سازی و سادگی کار، سرعت عملیات دیوار کشی و نصب سنگ را بسیار افزایش می‌دهد. زمان مورد نیاز برای خشک شدن چسب سنگ کمتر از ملات سیمان است و پس از خشک شدن قدرت تحمل وزن و فشار دیوار را چندین برابر می‌کند.

چسب سنگ پارافیکس

چسب سنگ پارافیکس یکی از بهترین و با کیفیت‌ترین محصولات پارابین است که طرفداران بسیاری دارد. این چسب ماده ای دو جزئی بر پایه رزین اپوکسی است و در اتصال انواع و دیگر مصالح ساختمانی کاربرد دارد. ویژگی‌های منحصر به فرد این محصول آن را به نمونه ای کم نظیر در بازار تبدیل کرده است. یکی از مهمترین ویژگی‌های چسب سنگ پارافیکس که موجب برتری آن نسبت به دیگر مواد از جمله دوغاب و ملات سیمان شده است، قدرت چسبندگی بسیار بالای آن است.

این چسب اتصالی دائمی و مستحکم ایجاد می‌کند و استفاده از آن احتمال سقوط سنگ پس از نصب را تا حد زیادی کاهش می‌دهد. به این ترتیب سطح ایمنی ساختمان‌ها افزایش پیدا می‌کند و از بروز حوادث ناگوار جلوگیری می‌شود.

مقاومت بالا در برابر فشار، یکی دیگر از ویژگی‌های چسب سنگ پارافیکس است. این ویژگی در ساختمان سازی بسیار مهم است. زیرا دیوارها و بخش‌های مختلف ساختمان وزن بسیاری را متحمل می‌شوند و اگر اتصال ضعیف باشد، ساختمان نمی‌تواند وزن ایجاد شده را تحمل کند. مصالح مورد استفاده در ساختمان‌ها باید در برابر تغییر دما و تغییر شرایط آب و هوایی در طول سال مقاوم باشند.

چسب سنگ پارافیکس مقاومت بسیار زیادی در برابر تغییر دما دارد. این محصول در دمای بالای 90 درجه تا دمای 30- درجه، می‌تواند بدون هیچ تغییر و تنشی قوام و ساختار خود را حفظ کند که این مسئله در ساختمان سازی اهمیت بسیاری دارد.

ضد حریق بودن مصالح، مزیتی بزرگ در ساختمان سازی است. زیرا وجود چنین مصالحی در هنگام آتش سوزی می تواند شدت صدمات و خسارات را کاهش دهد. ترکیبات موجود در چسب سنگ پارافیکس، به گونه ای انتخاب شده اند که مانع عبور اکسیژن می‌شوند و در برابر شعله‌های آتش مقاوم هستند. در هنگام آتش سوزی لایه‌های پوشیده شده از این چسب بدون تغییر در ساختار خود باقی می ‌مانند و از شعله ور شدن آتش جلوگیری می‌کنند.

نتیجه گیری

امروزه چسب سنگ پارافیکس به عنوان بهترین جایگزین ملات سیمان شناخته می‌شود. ساختار دو جزئی و فرمولاسیون خاص این چسب، قدرت و استحکامی بی نظیر به آن می‌بخشد. استفاده از این محصول اتصالی دائمی و مستحکم ایجاد می‌کند. این چسب در صنایع مختلف از جمله ساختمان سازی بسیار کاربرد دارد. ویژگی‌های منحصر به فرد این محصول آن را به نمونه ای کم نظیر تبدیل کرده است. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد این محصول، می‌توانید با کارشناسان مجموعه پارابین تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *