مقالات آموزشی پارابین

بهترین مواد شوینده سنگ نما چیست؟

بهترین مواد شوینده سنگ نما چیست؟

خیلی از شما با شستوشوی نما آشنایی ندارید و نمی دانید روش های تخصصی این کار چیست. اما امروز در این مقاله از سایت پارابین قرار است بهترین مواد شوینده سنگ نما و نحوه انجام این کار را برای شما بیان کنیم. اگر شما نیز روش یا ماده شوینده مناسبی را برای تمیز کردن سنگ نمای ساختمان می شناسید از طریق کامنت ها آن را با به اشتراک بگذارید.

چرا نمای ساختمان را می شوییم؟

اولین و مهم ترین دلیلی که می توان برای شستوشوی نمای ساختمان آورد این است که ساختمان را زیبا و تمیزتر کنیم. طبیعتا یک ساختمان تمیز جذابیت بیشتری نسبت به یک ساختمان کثیف دارد. اما بجز زیبایی، بحث نگهداری و مراقبت از ساختمان که روی کیفیت سنگ هایی که استفاده کرده اید تاثیر مستقیم دارند نیز هست.

با شستوشوی ساختمان می توانید متوجه نقاطی که فرسوده شده یا نیاز به تعمیر دارند بشوید. همچنین بسیاری از الودگی ها و کثیفی ها می توانند باعث از بین رفتن نمای ساختمان بشوند و به آن صدمات جدی وارد کنند. به همین دلیل پیشنهاد می کنیم از مواد شوینده مناسبی که در این مقاله به شما معرفی می کنیم برای شستوشو و نگهداری نمای ساختمان خود استفاده کنید.

بهترین مواد شوینده سنگ نما چیست؟

بهترین مواد شوینده سنگ نما چیست؟- پارابین

بهترین مواد شوینده سنگ نما چیست؟- پارابین

با پیشرفت تکنولوژی استفاده از مواد نانو برای شست و شوی نما کار را آسان کرده است. این مواد باعث تسهیل در نظافت ساختمان شده و تمامی آلودگی های سطحی و غیر سطحی را کاملا از بین می برد و جرم آلودگی را به طور کامل از بین می برد. از نفوذ مجدد آلودگی برای مدت طولانی تری جلوگیری می کند. و البته  نکته مهم در نظافت نمای ساختمان با نانو این است که نیاز به تخصص بالایی دارد و با توجه به هزینه بالای نانو بهتر است این کار با دقت و ظرافت انجام شود.

بهترین ماده ها:

 • برای شستشوی شیشه های نما می توانید از مایعی که ترکیبی از سرکه و آب است (20 درصد سرکه سفید و 80 درصد آب) استفاده کنید و در نهایت با استفاده از پارچه نانو یا حوله نرمی شیشه را تمیز کنید.
 • اگر آجرنما دارید و آلودگی های آن به داخل آجر نفوذ نکرده، بهتر است با واتر جت آن را تمیز کنید ولی اگر آلودگی به داخل سنگ ها نفوذ کرده  بهتر است با آب پرفشار و سلیس آن را تمیز کنید
 • توصیه می شود پس از تمیز کردن آجرنما با آب و سلیس روی آجر از رزین یا نانو استفاده شود، زیرا سیلیس لاک آجر را از بین می برد و آجر را آسیب پذیر می کند.
 • یکی دیگر از روش های شستوشوی نمای آجرنما استفاده از مواد شوینده نانو است. این مواد به دلیل قیمت زیادی که دارند به ندرت استفاده می شوند اما در هر صورت شوینده های مدرن و خوبی هستند.
 • شستوشوی نمای کامپوزیت نیز به میزان آلودگی که روی سطح قرار دارد بستگی دارد. برای این کار مراقب باشید که در هیچ صورت از مواد اسیدی یا جوهرنمک استفاده نکنید زیرا سطح کامپوزیت ازبین می رود.
 • همچنین شوینده های ظرف می توانند روی کامپوزیت لکه ایجاد کنند! پس با این حساب بهترین مواد شوینده سنگ نما کامپوزیت استفاده از همان مواد نانو می باشد.
 • اگر نمای شما لکه چربی دارد بهتر است به آب شوینده ارگانیک غیریونی اضافه کنید و یادتان باشد که هرگز از صابون یا مواد صابونی برای پاک کردن لکه استفاده نکنید.

جمع بندی

برای شستشوی نمای سنگ می توان از دستگاه واتر جت استفاده کرد، البته نکات زیر را فراموش نکنید:

 • هرگز از مواد اسیدی برای سنگ های صیقلی استفاده نکنید، مثلا سنگ نما نباید با جوهر نمک یا هر اسیدی شسته شود، زیرا جلای سنگ را از بین می برد.
 • در صورت وجود احتمال ریزش سنگ و یا آسیب دیدن سنگ های نما، قبل از شستشوی نما، نما را پیچ و رولپلاک بزنید.
 • شستشوی رنگ نما: برای شستشوی رنگ نما می توانید از مواد شوینده یا مایع شوینده نانو استفاده کنید و پس از برس کشیدن آن را با دستگاه واتر جت بشویید.

نکته مهمی که باید به خاطر داشته باشید این است که فقط رنگ های اکریلیک قابل شستشو هستند. می توانید زمینه ای که پایه اکریلیک دارد را بشویید در غیر این صورت رنگ یا زمینه رنگ از بین می رود. به صورت کلی بهترین مواد شوینده سنگ نما را می توانید به این صورت تقسیم بندی کنید:

 • پاک کننده های شیمیایی که برای از بین بردن دوده مناسب هستند و بیشتر روی نمای آجری، سنگی، بتنی و ماسه سنگ جواب می دهند.
 • شوینده های قلیایی که برای مصالح حساس به اسید مناسب هستند مانند آهک، گرانیت، گچ و… . قبل از استفاده از هر کدام از روش های بالا می توانید نما را خیس کنید و سپس از شوینده مورد نظر خود استفاده کنید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *