مقالات آموزشی پارابین

بررسی علت شوره زدن سنگ

بررسی علت شوره زدن سنگ

علت شوره زدن سنگ چیست ؟ سنگ و آجر از مصالح اصلی در ساختمان سازی هستند و استفاده از آن‌ها در بخش‌های نما بسیار رایج است. نمای ساختمان‌ها در معرض دید قرار دارد و معمولا اولین بخشی است که نظر افراد را به خود جلب می‌کند. به همین دلیل زیبایی نما و تمیز بود آن اهمیت ویژه ای برای ساکنین آن دارد. شوره زدن و ایجاد لکه‌های سفید بر روی سنگ‌ها جلوه و زیبایی ظاهری آن‌ها را از بین می‌برد و نمای ساختمان را آلوده نشان می‌دهد.

این مسئله از مشکلات رایج در ساختمان‌ها به شمار می‌رود و برخی آن را به کیفیت پایین مصالح و یا عدم رعایت اصول استاندارد‌ در هنگام ساختن ساختمان نسبت می‌دهند و گمان می‌کنند این مشکل تنها با تعویض سنگ‌ها حل می‌شود. لازم به ذکر است که ترکیبات موجود در سنگ‌ها تا حدودی ثابت است شوره ممکن است در انواع مختلف سنگ‌ها ایجاد شود. بنابراین برای رفع این مشکل باید عوامل موثر در تشکیل شوره و راه‌های جلوگیری از ایجاد آن را بررسی کنید.

تشکیل شوره بر روی سنگ نما اصلا خوشایند نیست و شناخت علت شوره زدن سنگ و راه‌های مقابله با آن برای جلوگیری از بروز این مشکل بسیار ضروری است. اگر می‌خواهید بدانید چه عواملی موجب تشکیل شوره بر روی سنگ‌ها می شود، این مقاله برای شماست.

شوره سنگ چیست ؟

شوره سنگ در واقع رسوب نمک و املاح معدنی موجود در آب ملات استفاده شده در پشت سنگ است که پس از تبخیر بر روی سنگ‌ها باقی می‌ماند. همانطور که در ابتدا نیز به آن اشاره کردیم، شوره زدن سنگ‌ها امری طبیعی و رایج است. سنگ ماده ای طبیعی است و در ساختار خود ترکیباتی مثل کلسیم و یا سولفات سدیم دارد. بسته به نوع ملات استفاده شده در قسمت پشتی سنگ، در سطح آن شوره و یا در اصطلاح عامیانه سفیدک ایجاد می‌شود.

بررسی علت شوره زدن سنگ

اولین قدم در رفع هر مشکلی باید دلایل و عوامل موثر در بروز آن را شناسایی کنیم تا بتوانیم روشی مناسب و موثر برای برطرف کردن آن پیدا کنیم. شناخت دلایل مختلف شوره زدن سنگ به ما کمک می کند تا این مشکل را به صورت اصولی و بنیادی حل کنیم و از بروز مجدد آن جلوگیری کنیم.

چرا در سنگ‌ها شوره تشکیل می‌شود ؟

عوامل متعددی در ایجاد شوره در سطح سنگ‌ها دخیل هستند. در این میان برخی از این عوامل تاثیر بیشتری دارند. برای جلوگیری از شوره زدن سنگ کافی است این عوامل را شناسایی و رفع کنید. مهمترین عوامل موثر در ایجاد شوره در سنگ عبارتند از :

1. ملاتی که برای چسباندن سنگ استفاده می‌شود

ملات ماده ای خمیری شکل است که از ترکیب آب و سیمان و یا ماسه ایجاد می‌شود. این ماده برای چسباندن مصالح مختلف در ساختمان سازی کاربرد دارد. ملات به عنوان اصلی ترین عامل در شوره زدن سنگ‌ها شناخته می‌شود. در حقیقت شوره سنگ به علت وجود ماده شیمیایی سولفات ملات سیمان ایجاد می‌شود.

این ماده قلیایی، به صورت محلول در آب است. پس از تبخیر شدن آب املاح و نمک‌های موجود در ملات بر روی سنگ‌ها باقی می‌ماند و ظاهری زشت و آلوده در سطح سنگ ایجاد می‌کند. امروزه برای جلوگیری از بروز چنین مشکلاتی از مواد جایگزین مانند چسب سنگ، برای چسباندن سنگ‌ها استفاده می‌کنند.

2. وجود حفره و روزنه در سنگ

تخلخل و حفره در سنگ‌ موجب راه یافتن املاح و نمک موجود در ملات به سطح آن می‌شود.

3. وجود رطوبت بیش از حد

رطوبت موجود در محیط، بسیاری از ترکیبات موجود در سنگ‌ها مانند کلسیم، سولفات سدیم و…  را در خود حل می‌کند و پس از تبخیر این املاح بر سطح سنگ باقی می‌ماند.

راه‌های جلوگیری از شوره زدن سنگ

در قسمت قبل مهمترین عوامل موثر در ایجاد شوره در سطح سنگ‌ها را بررسی کردیم. وجود رطوبت امری اجتناب ناپذیر و در مناطق مختلف با تغییر فصل ممکن است شدت آن افزایش پیدا کند. با این وجود چگونه می توانیم از تشکیل شوره در سنگ‌ها جلوگیری کنیم ؟ بهترین و مطمئن‌ترین راه این است که ما جایگزینی مناسب برای ملات پیدا کنیم. جایگزینی که املاح و ترکیبات معدنی نداشته باشد و با آب ترکیب ندهد. به این ترتیب پس از تبخیر رطوبت املاحی بر روی سنگ باقی نمی‌ماند. چسب سنگ مناسب‌ترین جایگزین برای این کار است.

چسب سنگ‌ها قدرت و استحکام بسیاری دارند و از طرفی تهیه و استفاده آن بسیار به صرفه است. حجم چسب استفاده شده برای چسباندن سنگ‌ها در یک سطح مشخص و برابر، بسیار کمتر از ملات است و کار با آن بسیار راحت‌تر است. استفاده از چسب سنگ سرعت کار را تا حد زیادی بالا می‌برد.

  • چسب سنگ پارافیکس

در چند دهه اخیر کاربرد چسب سنگ در ساختمان سازی بسیار افزایش پیدا کرده است و چسب سنگ‌ها در انواع مختلف تولید می‌شوند. چسب سنگ پارافیکس اپوکسی یکی از نمونه‌های مرغوب و با کیفیت در بازار به حساب می‌آید و می‌تواند جایگزینی مناسب برای ملات باشد. این چسب دارای ساختاری دو جزئی بر پایه رزین است و با فرمولاسیون خاص خود می‌تواند مصالح مختلف را به یکدیگر متصل کند. این چسب بی رنگ است و برای چسباندن سنگ نما بسیار مناسب می‌باشد. قدرت این چسب به حدی است که می‌توانید از آن برای چسباندن سنگ‌ها و دیگر مصالح در بخش‌های مختلف ساختمان استفاده کنید.

  • واکس سنگ پارافیکس

واکس سنگ از مهمترین و کاربردی‌ترین مواد براق کننده سنگ در بازار است. این ماده برای صیقل دادن و براق کردن سنگ‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. استفاده از ترکیبات نانو در ساخت واکس سنگ پارافیکس، آن را به نمونه ای بی نظیر در میان مواد براق کننده سنگ، تبدیل کرده است. محصولات نانو خاصیت آبگریزی دارند و جذب آب را کاهش می‌دهند. واکس سنگ با دو نوع متفاوت یعنی واکس سنگ مشکی برای واکس و براق کردن سنگ های مشکی و تیره و واکس سنگ شفاف جهت براق کردن سنگ های سفید و روشن ساخته شده است.

استفاده از واکس سنگ پارافیکس بسیار راحت است. این ماده را می‌توان بر روی انواع سنگ‌ها از جمله مرمر، گرانیت، تراورتن و… استفاده کرد. در تولید این واکس سنگ از مواد ترمیم کننده استفاده می‌شود. این مواد روزنه‌ها و حفره‌های سطح سنگ را پر می‌کنند و لایه ای براق، صاف و یکدست بر روی سنگ ایجاد می‌کنند.

نتیجه گیری

شوره زدن سنگ امری طبیعی و رایج است. ما در این مطلب به بررسی علت شوره زدن سنگ و راه‌های رفع این مشکل پرداختیم. برای چسباندن سنگ‌ها می‌توانید از چسب سنگ پارافیکس به جای ملات استفاده کنید. تمامی محصولات در پارابین در سایت موجود می‌باشد. جهت کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید با کارشناسان مجموعه  از طریق شماره 02171057969 تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *