مقالات آموزشی پارابین

علت جدا شدن کاشی از دیوار چیست؟!

علت جدا شدن کاشی از دیوار چیست؟!

هر ساختمانی از بخش‌ها و قسمت‌های مختلفی ساخته و تشکیل شده است که برای زیبایی هر کدام از وسیله‌ و یا نمایی زیبا بهره برده می‌شود. یکی از قسمت‌های هر ساختمانی دیوار آن ساختمان است که با استفاده از انواع کاشی‌ها زیبا و مزین می‌شود. کاشی یکی از محبوب‌ترین و مورد استفاده بسیاری از معماران و طراحان داخلی در ساختمان‌ها است.

با این حال، ممکن است در برخی موارد کاشی از دیوار جدا شده و باعث بروز مشکلاتی مانند شکستگی و یا خرابی دیوار شود. از این رو، باید علت جدا شدن کاشی از دیوار را دانسته و آن را تصحیح کرد. در این مقاله قصد داریم به بررسی علت جدا شدن کاشی از دیوار پرداخته و نکات مربوط به آن‌ها را بیان کنیم.

علت جدا شدن کاشی از دیوار

جدا شدن کاشی از دیوار یکی از مشکلات رایج برخی از ساختمان‌ها است که ممکن است در هر زمانی رخ دهد. همچنین باعث از بین رفتن زیبایی دیوارهای خانه و یا ساختمان شود. برای این که بتوان از این امر جلوگیری کرده و کاشی‌ها را با ثبات بر روی دیوار قرار داد، باید علل جدا شدن کاشی‌ها از دیوار را دانسته و آن‌ها را برطرف نمایید تا دیگر هیچ‌گاه کاشی‌های دیوار و یا ساختمان شما جدا نشده و ظاهر ساختمان را خراب نکنند.

علل این جدا شدن چندان دشوار و پیچیده نبوده و می‌توان با کمی ذکاوت و مقدار بسیار اندکی هزینه، آن را کامل تصحیح و تعمیر کرد، به گونه‌ای که دیگر هیچ‌گاه کاشی مربوطه از دیوار جدا نشده و ثابت بماند. در واقع، علت های جدا شدن کاشی از دیوار عبارتند از:

  • نصب نادرست کاشی:

عدم نصب درست و صحیح کاشی می‌تواند به طور مستقیم و یا غیرمستقیم منجر به جدا شدن کاشی از دیوار شده و دیوار را خراب کند. اگر مرحله نصب کاشی از طریق یک تکنسین حرفه‌ای انجام نشود، احتمال جدا شدن کاشی از دیوار بیش‌تر می‌شود. در ضمن، نصب نادرست کاشی ممکن است شامل استفاده از مواد نادرست، ابزارهای نامناسب و یا عدم توجه به جزئیات نصب باشد. از این رو، باید در هنگام نصب کاشی‌ها از مواد و ابزار باکیفیت و تکنسین ماهر بهره برد.

  • کیفیت پایین چسب، سیمان و یا دوغاب:

یکی از اصلی‌ترین دلایلی که باعث می‌شود تا کاشی از دیوار جدا شده و کنده شود، کیفیت پایین سیمان، دوغاب و یا چسب سنگ و کاشی به کار رفته در هنگام نصب کاشی‌ها بر روی دیوار است. در این‌گونه موارد، بهترین راه برای چسباندن مجدد کاشی و جلوگیری از کنده ‌شدن مجدد آن، استفاده از چسب سنگ با کیفیت و مرغوب است. چسب سنگ پارابین یکی از بهترین و با کیفیت‌ترین چسب‌های سنگ و کاشی در بازار است که کاشی را به دیوار متصل کرده و از جدا شدن مجدد آن جلوگیری می‌کند.

روش‌های جلوگیری از افتادن سنگ نما - پارابین

علت جدا شدن کاشی از دیوار – پارابین

  • نوسانات دمایی:

نوسانات دمایی می‌تواند به جدا شدن کاشی از دیوار منجر شود. این نوسانات می‌توانند به دلیل تغییرات فصل، تعمیر و تعویض سیستم گرمایشی و یا سرمایشی، تعویض پنجره و درب و … باشد. این نوسانات می‌توانند باعث تغییر در ابعاد کاشی‌های ساختمان شده و در نتیجه باعث جدا شدن آن‌ها از دیوار شوند.

  • آب و رطوبت:

آب و یا رطوبت بیش از اندازه در محیط و یا بر روی کاشی می‌تواند به جدا شدن کاشی از دیوار منجر شود، به ویژه در محیط‌ هایی که هوا به طور مداوم رطوبت داشته و آب و هوای آن منطقه بسیار مرطوب است (مانند مناطق ساحلی). اگر کاشی‌ها در محلی نصب شده باشند که بسیار نزدیک به منابع آبی مانند حمام، آشپزخانه و یا دستشویی باشند، احتمال جدا شدن آن‌ها از دیوار بیش‌تر است.

از این رو، بهترین راه برای جلوگیری از این امر، استفاده از سیمان و چسب سنگ بسیار مرغوب است تا در برابر آب و رطوب مصون مانده و کاشی عمر زیادی کند. البته دقت کنید، توصیه می‌شود که حتی در چنین محیط‌هایی (حمام، دستشویی و …) از پاشش آب بر روی کاشی‌ها اجتناب کنید تا کاشی‌ها به زودی از دیوار جدا نشوند.

  • ناهماهنگی در ترکیب مواد ساختمانی:

دیگر علت جدا شدن کاشی از دیوار، ناهماهنگی در ترکیب مواد ساختمانی است. هنگامی که مواد ساختمانی مانند گچ و یا بتن به درستی ترکیب نشوند، هنگامی که کاشی روی آن‌ها نصب شود، کاشی به یک لایه ضعیف متصل می شود. هر آن ممکن است جدا شود. در نتیجه، توصیه می‌شود در هنگام نصب و یا چسباندن کاشی‌ها بر روی دیوار حتما بر کار تکنسین مربوطه نظارت داشته و یا از فرد قابل اطمینان استفاده کنید.

  • سطح صاف دیوار:

در صورتی که دیوار صاف و یکدست نبوده و به اصطلاح دارای چین و چروک باشد، کاشی‌ها از دیوار جدا شده و دیوار را خراب می‌کنند. حتما قبل از نصب کاشی‌ها، به دیوار و کیفیت سطح آن توجه نمایید.

  • ضربه:

یکی دیگر از عواملی که ممکن است باعث جداشدن کاشی از دیوار شود، ضربه است. ضربه و یا هر گونه آسیب فیزیکی می‌‌‌‌‌تواند باعث جداشدن کاشی از دیوار و آسیب رسیدن به آن شود. موارد ذکر شده در قسمت بالا را می‌توان جز علت های اصلی جدا شدن کاشی از دیوار برشمرد. با رعایت نکات گفته شده، می‌توانید از جدا شدن کاشی‌ها از دیوار جلوگیری کرده و در نتیجه، دیوار خود را در برابر خرابی و آسیب‌های ناشی از جدا شدن کاشی محافظت کنید.

سخن آخر

یکی از ابزار زیباسازی هر اتاق و یا ساختمانی، کاشی است. اما در برخی مواقع ممکن است کاشی از دیوار جدا شده و به کل ظاهر ساختمان را خراب کند. برای جلوگیری از بروز چنین اتفاقی ابتدا باید علت جدا شدن کاشی از دیوار را دانسته و سپس آن را تصحیح نمایید. در این مقاله سعی کردیم تمامی نکات مربوط به جدا شدن کاشی از دیوار را گفته و برای هر کدام راه حلی بیان کنیم. جهت خرید و اخذ اطلاعات بیشتر و همچنین مشاوره تخصصی در مورد محصولات ساختمانی گروه صنعتی و تحقیقاتی پارابین با شماره تماس 02171057969 ارتباط برقرار کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *