رنگ

تاثیر وایتکس بر روی سنگ

امروزه از انواع شوینده های شیمیایی به خصوص وایتکس برای سنگ استفاده می‌شود. این محصولات شیمیایی جهت تمیزی و ضدعفونی کردن اماکنی مانند محیط پر از میکروب و ویروس بیمارستانی و یا آزمایشگاهی مورد استفاده قرار می‌گیرد. این که این محصولات، شوینده ها و ضدعفونی کننده های قوی هستند، شکی نیست. سوال این است که آیا تاثیر وایتکس بر روی انواع سنگ مثبت است یا منفی؟ با توجه به این نکته که همه سطوح کف و دیواره های بیمارستان ها، استخرها، یا حتی سرویس بهداشتی های خانگی نیز از انواع سنگ پوشیده شده است. آیا به مرور استفاده از وایتکس و دیگر شوینده ها سبب آسیب جدی در سنگ ها خواهد شد یا خیر؟

برای پاسخ به این سوالات با ما همراه باشید تا ابتدا به معرفی وایتکس، سپس به طور گسترده به ویژگی ها، کاربردها، مزایا و معایب این شوینده صنعتی بپردازیم. سرانجام تصمیم بگیریم که آیا استفاده از وایتکس به ضرر سنگ ها خواهد بود یا نه؟ اگر پاسخ منفی باشد که هیچ. وگرنه راه حل جایگزین برای چنین امر مهمی چیست، گفته خواهد شد.

وایتکس چیست؟

مایعی شیمیایی که با نام هایی چون سفیدکننده، ژاول واتر، هیپوکلریت سدیم و… نیز شناخته شده است. این ماده شیمیایی بسیار سمی بوده و به عنوان یک محصول صنعتی و شیمیایی به فروش می‌رسد. رنگی متمایل به زرد با بویی بسیار تند و زننده دارد.

بیشتر برای نابودی آلودگی ها و میکروب ها و در برخی مواقع جهت سفید کردن سنگ های جرم گرفته نیز به کار می‌رود.

ویژگی های وایتکس

وایتکس ها جزء شوینده های شیمیایی هستند. اغلب در خانه ها و اماکن عمومی جهت شستشو و ضدعفونی کردن وجود دارند. در انواع تولیدات داخلی و خارجی در بازار موجود هستند. از ویژگی ها و خصوصیات این شوینده به محلول قوی و بدبوی بودن آن می‌توان اشاره داشت. زیرا که بارزتر از ویژگی های دیگر به نظر می‌رسند. در حقیقت وایتکس برای سنگ به عنوان یک مایع سفیدکننده و جرم گیر کاربرد دارد.

کاربرد وایتکس

وایتکس شوینده ای قوی که بیشتر برای ضدعفونی کردن و شستن سرویس های بهداشتی، حمام و استخر به کار می‌رود. اغلب در مکان های عمومی و برای از بین بردن میکروب ها و قارچ های موجود در سطوح مورد استفاده قرار می‌گیرد. اما در تمیزکاری خانه و آپارتمان های شخصی نیز قابلیت استفاده را دارد. به احتمال زیاد برای شستن لک های لباس های سفید رنگ نیز قابل استفاده است.

همچنین از این ماده شیمیایی به عنوان نوعی گندزدایی و بوزدایی در سرویس های بهداشتی عمومی، استخرهای عمومی ، محیط بیمارستان و آزمایشگاه ها استفاده می‌شود. زیرا همه این اماکن سنگ کاری و یا کاشی کاری شده هستند. پس استفاده از شوینده هایی این چنینی باعث از بین رفتن میکروب و آلودگی ها خواهد شد.

مزایای استفاده از وایتکس

شوینده های شیمیایی و صنعتی دارای مزایایی چون موارد ذیل هستند.

 1. از بین برنده کلیه میکروب ها و ویروس ها
 2. شوینده ای قوی برای پاک کردن لکه ها و چربی ها
 3. ماده ای سفید کننده برای کاربردهای فراوان در لباس و سرویس بهداشتی ها و…

محصول صنعتی وایتکس به راحتی در دسترس عموم قرار می‌گیرد که کار درستی نیست. چون می‌تواند بسیار خطرآفرین باشد. مخصوصا برای بیماران تنفسی و قلبی، بیماران آسمی و یا کودکان.

معایب استفاده از وایتکس- پارابین

معایب استفاده از وایتکس- پارابین

معایب استفاده از وایتکس

استفاده از وایتکس برای سنگ نه تنها خوب نیست بلکه مضراتی جبران ناپذیر نیز برای سنگ به وجود خواهد آورد. از معایب وایتکس و  تاثیر وایتکس بر روی سنگ می‌توان به موارد زیر اشاره نمود.

 • وایتکس براقیت سنگ را از بین برده و به مرور زمان سطح سنگ را کدر و مات خواهد کرد
 • اگر مدت زمان بیشتری بر روی سطح سنگ بماند، به جای تمیزی و پاک کردن آلودگی ها، سبب خوردگی و از بین رفتن رنگ اصلی سنگ خواهد شد
 • باعث آسیب رسانی به راه های هوازی شخص مصرف کننده به خصوص ریه می‌شود
 • سبب سوختن پوست دست و صورت می‌شود
 • بوی زنند و تند آن به شدت در فضا پخش شونده است
 • چشم را می‌سوزاند و اگر با چشم برخوردی داشته باشد، حتی ممکن است شخص چشم خود را از دست بدهد
 • سبب زنگ زدگی فلزات و آهن می‌شود

علاوه بر موارد فوق،  می‌توان گفت که وایتکس یک نوع ماده شیمیایی ناپایدار است که به راحتی در اثر حرارت و نور مستقیم خورشید فرار بوده و خاصیت خود را از دست می‌دهد. در ضمن بهتر است به هیچ وجه در دسترس کودکان قرار نگیرد که موجب سوختگی شدید پوست، چشم و راه های تنفسی کودک خواهد شد. آسیبی که راه درمانی نخواهد داشت. پس بهتر است در استفاده و نگهداری این گونه محصولات شیمیایی کمال دقت و توجه را بفرمایید.

چه کسانی کلا نباید از وایتکس استفاده کنند؟

انواع مواد شیمیایی به خصوص وایتکس برای محیط زیست و افراد آسیب زا است. اما چون خاصیت ضدعفونی کننده دارد، اغلب مورد استفاده همگان قرار می‌گیرد. باید توجه شود که افراد زیر کلا نباید از وایتکس استفاده کنند.

 1. کودکان
 2. بیمارن آسمی
 3. بیماران کبدی و ریوی
 4. بیماران اعصاب و روان
 5. افراد مسن
 6. افرادی که از بیماری های پوستی رنج می‌برند
 7. بیماران چشمی مخصوصا افرادی که عمل چشم انجام داده‌اند
 8. افرای که به بوهای مختلف آلرژی دارند

تاثیر وایتکس بر روی انواع سنگ

از آن جایی که وایتکس بسیار ماده قوی ای است، کاربرد آن بر روی انواع سنگ ها به ویژه سنگ گرانیت به نظر خیلی خوب نیست. زیرا:

 • باعث خراشیده شدن سطح سنگ ها می‌شود
 • هاله هایی را روی سنگ ایجاد می‌کند که دیگر قابلیت پاک شدن ندارند
 • سنگ ها را کدر و مات می‌کند
 • باعث تخریب سنگ ها به خصوص سنگ های گران قیمت گرانیت می‌شود
 • سبب ایجاد حفره های ریز در سطح سنگ ها می‌شود
 • رنگ اصلی سنگ را از بین می‌برد

خب حالا که بعد از مطالعه متون بالا اطلاع یافتیم که استفاده از ماده شیمیایی وایتکس چقدر برای سلامتی و حتی انواع سنگ مضر و آسیب رسان است، پس چاره چیست؟ چگونه باید سطوح سنگی ساختمان را تمیز و عاری از هر گونه لک و چربی کنیم؟ شاید بهترین جواب به چنین سوالاتی استفاده از محصولاتی است که هم کار وایتکس را انجام می‌دهد و هم موجب تقویت و شفافیت سنگ های بیرونی و داخلی ساختمان ها می‌شود. سه محصول برای این کار به شما پیشنهاد خواهد شد. با توجه به نیاز سنگ و این که آسیب آن تا چه حدی است می‌توان از محصولاتی چون رنگ مشکی گرانیت و یا انواع واکس سنگ را مورد استفاده قرار داد.

تمامی این محصولات را مجموعه پارابین تولید و به سراسر ایران ارسال می‌کند. گروه تحقیقاتی و صنعتی پارابین این محصولات را با فرمولاسیون اسپانیایی تولید می‌کند و به بازارهای داخلی و یا حتی خارجی عرضه می‌کند. کلیه محصولات پارابین دارای پروانه استاندارد از سازمان استاندارد ایران است. پارابین غیر از سنگ سه جزیی مشکی سنگ گرانیت و واکس سنگ شفاف و مشکی درتولید انواع چسب سنگ نیز فعالیت دارد.

جایگزین مناسب برای وایتکس جهت تمیز کردن سنگ ها چیست؟

همان طور که تشریح شد بنا به نیاز سنگ می‌توانید از سه محصول بی نظیر واکس سنگ مشکی، واکس سنگ شفاف و رنگ مشکی گرانیت استفاده نمایید. هر کدام از این محصولات دارای ویژگی های منحصر به فردی است که انتخاب را جهت استفاده به عهده شما می‌گذارد. در ادامه به ویژگی های این سه محصول پرداخته می‌شود.

رنگ سه جزیی مشکی سنگ گرانیت

اگر سنگ ساختمان شما به دلایلی چون سوختگی بر اثر حرارت، کدر و مات شدن بر اثر گذر زمان و یا به هر نوع دیگری دچار آسیب شده باشد، استفاده از رنگ سه جزیی گرانیت معجزه خواهد کرد. زیرا این محصول موجب تقویت رنگ اولیه سطح سنگ شده و نیز رنگ سنگ را همگن گر و یکنواخت تر خواهد کرد.

رنگ سنگ مشکی

رنگ سنگ مشکی – پارابین

غیر از کاربرد رنگ گرانیت مشکی در موارد فوق، اگر از رنگ سنگ خود نیز خسته شده باشید و بخواهید تغییری در دکوراسیون ظاهری سنگ ها ایجاد کنید، حتما از سنگ مشکی گرانیت استفاده کنید. نحوه اجرای رنگ سه جزیی بسیار آسان است.

واکس سنگ مشکی

محصول معجزه گر دیگری که به جای وایتکس برای سنگ استفاده بهینه دارد، واکس سنگ مشکی است. جهت تمیز کردن و براق کردن انواع سنگ های طبیعی به ویژه سنگ گرانیت مشکی می‌توانید از واکس سنگ مشکی کمک بگیرید.

واکس سنگ مشکی که با نام تجاری پاراوکس مشکی نیز شناخته می‌شود، جهت اصلاح و تقویت سنگ های مشکی کاربرد دارد. این محصول بیشتر جهت ترمیم و تعمیر آسیب های وارد شده بر روی سنگ های مشکی مورد استفاده قرار می‌گیرد. از جمله این آسیب ها می‌توان به از بین رفتن صیقل سطح سنگ ها، کم رنگ شدن سطوح سنگ ناشی از گذر زمان و یا بارندگی و نور خورشید اشاره داشت.

واکس سنگ مشکی

واکس سنگ مشکی – پارابین

این محصول پرفروش خاصیت کریستال سازی بالایی دارد. بدین معنا که سبب تقویت و پر شدن حفره و روزنه های ریز در سطح سنگ شده و به این ترتیب سطح سنگ را صاف و یک دست می‌نماید. بعد از استفاده از این محصول تغییر و درخشندگی را در ظاهر سنگ های خود ببینید.

واکس سنگ شفاف

پاراوکس شفاف نیز از دیگر محصولاتی است که جایگزین مناسبی برای استفاده وایتکس بر روی سنگ ها است. این محصول نیز باعث تقویت انواع سنگ های رنگ روشن مانند گرانیت، تراورتن، لایم استون و سایر سنگ ها می‌شود. همانند واکس سنگ مشکی جهت ترمیم آسیب های وارده به سنگ های با رنگ روشن و سفید مورد استفاده قرار می‌گیرد. بعلاوه یک لایه براق بر روی سطح سنگ ایجاد می‌کند. که در صورت نشستن گرد و غبار هوا، به راحتی قابل پاک شدن باشد.

اگر احساس می‌کنید لایه ای از چرک و چربی روی سطوح سنگی شما را فرا گرفته است، بهتر است از واکس سنگ جهت براق سازی و درخشندگی سنگ استفاده نمایید. واکس سنگ نوسازی را برای سنگ های روشن شما به ارمغان خواهد آورد. در ضمن نحوه اجرای هر دو واکس سنگ مشکی و شفاف بسیار راحت است. فقط کافی است به دستورالمعل های موجود در بسته بندی آن ها توجه کنید.

سخن آخر

عموما برای شستن از وایتکس برای سنگ استفاده می‌شود. این عمل آن قدر عمومیت پیدا کرده است که کسی به مضرات آن بر روی سطوح سنگ توجهی ندارد. وقتی متوجه می‌شوند که سنگ کاملا شفافیت اولیه خود را از دست داده و به نوعی کار از کار گذشته است. برای جلوگیری از چنین آسیب هایی بهتر است از محصولات جایگزینی که مخصوص تمیزی و شفافیت سنگ ها است استفاده گردد. محصولاتی چون رنگ مشکی سنگ گرانیت، واکس سنگ مشکی و شفاف که تولیدی گروه صنعتی و تحقیقاتی پارابین است.

پارابین با مواد مرغوب اقدام به تولید محصولات شیمیایی ساختمانی کرده است. برای اخذ اطلاعات بیشتر و خرید واکس سنگ و رنگ سه جزیی مشکی سنگ گرانیت و دیگر محصولات پارابین با شماره تماس 02171057969 ارتباط برقرار نمایید. مشاوران متخصص با مشاوره رایگان در خدمت شما خریداران و فروشندگان عمده محصولات ساختمانی هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *