مقالات آموزشی پارابین

بهترین رنگ سنگ نمای ساختمان چه رنگی است؟

بهترین رنگ سنگ نمای ساختمان چه رنگی است؟

​یکی از مهم ترین قسمت های ساختمان سازی انتخاب بهترین رنگ سنگ نمای ساختمان است که تاثیر زیادی در جلوه و زیبایی ساختمان دارد. مثلاً نمای سنگی یکی از رایج ترین انواع نما می باشد.با توجه به اینکه شرایط آب و هوایی در مکان های مختلف متفاوت است و همچنین سبک های مختلفی مانند نمای رومی، مینیمالیسم، مدرن و … برای طراحی نما وجود دارد. انتخاب سنگ مناسب برای نما بسیار مهم است. زیرا گاهی اوقات به افرادی برمی خوریم که به دلیل ناآگاهی تنها به حرف دیگران برای انتخاب سنگ مناسب تکیه کرده و در نهایت دچار مشکل می شوند.

اینکه چه سنگی و چه رنگی از آن را برای ساختمان خود انتخاب کنید می‌تواند تا حدودی سخت و وقت گیر باشد. از همین رو وبسایت پارابین قصد دارد لیستی از رنگ های مناسب برای ساختمان را به شما ارائه دهد.

ویژگی های سنگ نمای خوب

1. تناسب با آب و هوا:

اولین موردی که روی کیفیت سنگ نما تاثیر می‌گذارد آب و هوای منطقه شماست.

  • برای مثال در مناطق گرمسیر باید از رنگ های روشن مانند سفید و کرم استفاده کنید. همچنین سنگی را انتخاب کنید که در اثر تابش نور خورشید رنگ خود را از دست ندهد مانند سنگ تراورتن یا چینی.

البته خیلی از افراد به دلیل زیبایی سنگ مرمر از آن برای نمای بیرونی ساختمان استفاده می‌کنند ما به این دلیل این سنگ را پیشنهاد نمی‌کنیم که در اثر تابش نور خورشید رنگ خود را از دست داده وکدر می‌شود!

  • مناطق شرجی و مرطوب نیاز به سنگی با تخلخل مناسب و وزنی سبک دارند زیرا در صورت عدم وجود تخلخل، سنگ به ملات نمی چسبد و به مرور زمان به دلیل نفوذ رطوبت به نما، سنگ از نما جدا می شود، برای آشنایی با روش‌های جلوگیری از افتادن یا کنده شدن سنگ نما اینجا کلیک کنید. با این وجود، منافذ سنگ رزینی باید مهر و موم شوند تا از نفوذ آب به سنگ جلوگیری شود و از جمع شدن آب در طول شب و ترک خوردن سنگ جلوگیری شود.

بنابراین می توان نتیجه گرفت که سنگ تراورتن برای این مناطق مناسب است که از معروف ترین آنها می توان به تراورتن عباس آباد، سنگ تراورتن آتشکوه، تراورتن دره بخاری و … اشاره کرد.

  • اما در مناطق سردسیر از سنگ هایی استفاده کنید که تخلخل و سوراخ کمتری دارند و بتوانند بارش برف و باران را تحمل کنند. زیرا در صورت تخلخل زیاد ممکن است هوای سرد بین منافذ آن گیر کند و باعث شکستن سنگ شود.

پس بهترین سنگ برای این نواحی سنگ های گرانیت، تراورتن، چینی و از این قبیل سنگ هاست.

ویژگی های سنگ نمای خوب - پارابین

ویژگی های سنگ نمای خوب – پارابین

در مبحث رنگ نیز باید باتوجه به آب و هوای سرد، رنگ های تیره را انتخاب کرد زیرا رنگ تیره باعث صرفه جویی در مصرف انرژی می شود و نوعی عایق به حساب می آید.

2. مقاومت و دوام سنگ:

این مورد از مهم‌ترین مواردی است که باید در هر شرایطی به آن توجه کرد.اگر قرار است سنگی را انتخاب کنید باید از مقاومت آن در برابر تغییرات دمایی و جوی مطمئن شوید. سنگ های مختلف با توجه به ساختار و مواد معدنی تشکیل دهنده خود مقاومت های متفاوتی دارند. برای مثال مقاومت سنگ در برابر باران های اسیدی و آلودگی مخصوصاً در شهرهای پرجمعیت یکی از دغدغه‌های مهم به شمار میرود و معمولاً در این مناطق تراورتن تیره یا همان خرمایی پیشنهاد می شود.

3. همخوانی سنگ با معماری:

سومین موردی که باید به آن دقت کنید این است که سنگی را انتخاب کنید که با نوع معماری شما همخوانی داشته باشد. برای مثال اگر خانه شما معماری ایرانی قدیمی یا رومی است باید از طراحان و معماران خبره مشورت و بهترین تصمیم را بگیرید. موارد دیگری از جمله سایز و ضخامت سنگ، چسبندگی سنگ به نما و … هستند که در کیفیت سنگ تاثیر به سزایی دارند. در این قسمت به بهترین رنگ های سنگ تراورتن برای نما اشاره خواهیم کرد:

بهترین رنگ سنگ نمای ساختمان چه رنگی است؟

  1. نمای کلاسیک: نمای کلاسیک یکی از سبک های پرطرفدار معماری می باشد که دارای تزئینات فراوانی است. بهترین سنگی که برای این نما میتوان انتخاب کرد سنگ تراورتن است. بهتر است این سنگ را رنگ سفید و کرم انتخاب کنید تا طرح‌ها نقش‌ها به خوبی مشخص شوند. توصیه می‌کنیم از رنگ سفید خالص برای این نوع معماری استفاده نکنید
  2. نمای مینیمال: برعکس نمای رومی، این نوع معماری سبکی مینیمال و ساده است. این نما به نمای مدرن نیز شناخته می شود. رنگ سنگی که مناسب این نوع نما است رنگ های عسلی، کرمی، طوسی و گاهی نیز مشکی است.

 

بهترین رنگ سنگ نمای ساختمان چه رنگی است؟ - پارابین

بهترین رنگ سنگ نمای ساختمان چه رنگی است؟ – پارابین

  1. نمای ترکیبی: نمای ترکیبی نیز یکی از نماهای پرطرفدار است که اکثرا در تمامی شهرها به چشم می‌خورد. در این نما از انواع مصالح استفاده می شود. از بهترین رنگ سنگ هایی که برای این نوع نما می‌توان استفاده کرد رنگ قرمز، طوسی، زرد و شکلاتی است. البته می‌توان به صورت ترکیبی به گونه ای که مکمل هم باشند از این رنگ ها نیز استفاده کرد.

کلام آخر

وبسایت پارابین سعی کرد تا در این مقاله شما را در خصوص انتخاب بهترین رنگ سنگ نمای ساختمان یاری رساند. برای اینکه بتوانید مناسب ترین رنگ را انتخاب کنید بهتر است از شبکه های اجتماعی همچون پینترست نیز استفاده  و مدل های متنوع را مشاهده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *