چسب

چسباندن سنگ نما ی کنده شده

چسباندن سنگ نمای کنده شده

آیا تا به حال به این موضوع فکر کردید که چسباندن سنگ نمای کنده شده کار آسانی است یا نه؟ سنگ کاری یکی از قدیمی ترین روش های زیباسازی ساختمان است. یکی از مزیت هایی که استفاده از سنگ در ساختمان سازی دارد دوام و زیبایی آن است. سنگ جز محبوب ترین مصالح ساختمانی است که افراد زیادی تمایل به استفاده از آن برای معماری داخلی و خارجی خانه خود دارند.

همانطور که استفاده از سنگ مزایای زیادی دارد، می تواند معایب یا خطرات جدی نیز داشته باشد. یکی از این معایب، کنده شدن سنگ نما یا ترک خوردن آن است که به راحتی خسارت های مالی و جانی را برجای می گذارد.

در این مقاله نیز قرار است به نحوه چسباندن سنگ نما با استفاده از چسب سنگ یا روش های قدیمی تر و رایج تر بپردازیم.

نصب سنگ نمای ساختمان

نمای ساختمان قسمت مهمی از زیبایی ساختمان به شمار می‌آید و استفاده از نمای سنگی یکی از بهترین روش های طراحی نمای ساختمان است.

سنگ ها انواع مختلف و طرح های متفاوتی دارند و اکثر آن ها به دلیل مقاومت زیادی که در برابر شرایط جوی، تغییرات فشار و دما و رطوبت از خود بروز می دهند محبوب هستند.

اما خوب است بدانید که کیفیت سنگ به تنهایی عاملی موثری در طول عمر سنگ نما نیست. خیلی اوقات مصالحی که برای نصب سنگ، تمیز کردن سنگ، ترمیم سنگ و … به کار می رود تاثیر بسیار چشم گیری سالم ماندن سنگ ساختمان دارد.

همچنین بهتر است با بهترین روش ها برای جلوگیری از افتادن یا کنده شدن سنگ نما نیز آشنایی داشته باشید و قبل از نصب سنگ به آنها دقت و رعایتشان کنید.

روش های چسباندن سنگ نمای کنده شده

چسباندن سنگ نمای ساختمان- پارابین

چسباندن سنگ نمای کنده شده ساختمان- پارابین

ساختمان هایی که نمای سنگی دارند پس از مدتی به دلیل بارش برف و باران، زلزله و تغییرات آب و هوا و دما ممکن است دچار ریزش سنگ نما یا همان کنده شدن سنگ نما شوند. که در بسیاری از ساختمان ها شاهد آن بوده ایم.

سقوط سنگ نما می تواند خطرناک باشد و باعث خسارات مالی و جانی شود.

بی کیفیت بودن سنگ ها، بازسازی داخلی خانه، استفاده از ملات سیمان برای نصب سنگ و یا به طور کلی استفاده از مصالح بی کیفیت و روش های قدیمی ممکن است باعث ریزش سنگ شوند.

بهتر است سنگ نمای ساختمان را قبل از ریزش بچسبانید زیرا در هنگام ریزش سنگ ها ممکن است بشکنند و غیر قابل استفاده شوند. همچنین یافتن سنگی مشابه سنگ نمای ساختمان برای ترمیم دوباره آن خود مشکلی دیگر است.

سعی کنید چسباندن سنگ های نما را به افرادی که در این کار حرفه ای هستند به اصطلاح نصاب سنگ هستند بسپارید، زیرا چسباندن سنگ های نما به روش های مختلفی قابل انجام است. اما فردی که در این کار تجربه داشته باشد و تجربه کافی را داشته باشد، می داند کدام راه مناسب تر است و از آن برای بازسازی ساختمان استفاده می کند.

برای ترمیم یا چسباندن سنگ نمای کنده شده روش های مختلفی وجود دارد اما محبوب ترین آنها پیج رو پلاک و استفاده از چسب سنگ است.

در این قسمت به توضیح و تفسیر این دو مورد خواهیم پرداخت.

چسباندن سنگ نما به وسیله پیچ رول پلاک

سنگ های کنده شده را می توان به راحتی با طناب ترمیم کرد. البته منظور از طناب استفاده از روش های تخصصی مانند پیچ رول پلاک است.

نصب با پیچ رول پلاک برای سنگ هایی است که اندازه مناسبی برای پیچ شدن دارند مانند تراورتن و گرانیت و طرح های رومی که می توان با رول پلاک پیچ کرد.

این سنگ ها معمولاً سایز مناسبی دارند و هنگام کار نمی شکنند.

در این روش فرد متخصص توسط طنابی مخصوص به نما متصل می شود و به محل سنگی که افتاده می رود سپس آن سنگ را با استفاده از اسکوپ کردن سنگ روی نما متصل می کند.

چسباندن سنگ نما به وسیله چسب

زمانی که سایز سنگ های شما کوچک باشد و یا احتمال شکستن آنها در روش پیچ رول پلاک باشد، چسب سنگ بهترین گزینه موجود است.

چسب سنگ یک نوع چسب تخصصی ساختمان است که بیشتر اوقات به نام چسب اپوکسی دو جزئی شناخته می شود. این چسب سریع خشک می شود و گیرایی بالایی نیز دارد.

فراموش نکنید که از هر چسبی نمی توان برای چسباندن سنگ نما استفاده کرد، زیرا احتمال سقوط و یا شکستن آن در برابر شرایط محیطی بسیار بالاست.

چسب های مخصوص نصب نماهای سنگی چسب های پلی استر و پودرهای مکانیزه هستند که هر دو دارای استحکام و گیرایی بسیار بالایی هستند. چسب پلی استر بیشتر برای سنگ های بزرگ استفاده می شود. اگر مایل هستید بیشتر درباره چسب سنگ بدانید به شما پیشنهاد می کنیم مقاله چسب سنگ چیست را مطالعه کنید.

چسب سنگ علاوه بر گیرایی بالایی که دارد، دارای مقاومت زیادی در برابر تغییرات فشار، دما و رطوبت نیز دارد. همین امر طول عمر و دوام این چسب را افزایش می دهد. از دیگر مزیت های این چسب می توان به استفاده راحت آن اشاره کرد که هر شخصی می تواند بدون تجربه خاصی نیز از این چسب استفاده کند. همین عوامل باعث محبوبیت چسب های اپوکسی دو جزئی در بین افراد شده است.

کلام آخر

زمانی که سنگی ترک می خورد یا سقوط می کند، باید آن را به عنوان یک هشدار جدی تلقی کنید زیرا خبر از سست شدن تمامی سنگ ها و احتمال ریزش آنها می دهد. در این صورت بهتر است قبل از اینکه خسارت زیادی به بار آورد اقدام به ترمیم و تعمیر سنگ نما کنید.

همچنین به یاد داشته باشید که مهم ترین اقدام پس از اینکه سنگی افتاد این است که پایین آن قسمت را حصاربندی کنید و یک نوار خطر برای هشدار به مردم نصب کنید. زیرا وقتی سنگی ریزش کند احتمال ریزش سنگ های دیگر نیز وجود دارد!

در صورتی که برای چسباندن سنگ نمای کنده شده با چسب اپوکسی نیاز به مشاوره و راهنمایی دارید می توانید با کارشناسان وبسایت پارابین در تماس باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *