رنگ

ایا میشود سنگ مرمر را رنگ کرد؟ – مراحل رنگ کردن سنگ مرمر

ایا میشود سنگ مرمر را رنگ کرد؟ - مراحل رنگ آمیزی سنگ مرمر

سنگ مرمر یکی از سنگ های زیبا و پرطرفداری است که در ساختمان سازی مورد توجه خاص معماران و مهندسان قرار می گیرد. این سنگ معمولاً رنگ های ملیح و خنثی دارد که ممکن است شخص آن را نپسندد. اینجاست که بحث رنگ کردن سنگ مرمر به وجود می آید. از آنجایی سنگ مرمر بافت خاصی دارد و سنگی شفاف به حساب می آید زیرا نور را از خود عبور میدهد، رنگ آمیزی آن ممکن است دشوار باشد. اما با استفاده از استادکار ماهر و مصالح باکیفیت کار غیرممکنی نیست. در این مقاله روش رنگ آمیزی سنگ مرمر را به شما آموزش خواهیم داد. پس تا پایان مقاله با ما همراه باشید و اگر سوالی داشتید از طریق کامنت ها با ما در ارتباط باشید.

مراحل رنگ کردن سنگ مرمر

در زیر مراحل رنگ کردن سنگ مرمر را برای شما بیان می کنیم، اما یادتان باشد که هدف ما از طرح این مقاله این نیست که شما خودتان این کار را انجام دهید، بلکه بیشتر جنبه اطلاع رسانی و آگاهی دارد:

1. آماده سازی فضای کار

اگر سنگ شما به صورت تکه ای و جدا می باشد، بهتر است آن را در فضای باز رنگ کنید، اما اگر قصد رنگ کردن سنگی که نصب شده را دارید، باید همان فضای داخلی را برای رنگ آمیزی آماده کنید. برای این کار اولین چیزی که باید انجام دهید این است که جریان هوا در داخل خانه وجود داشته باشد، پس بهتر است تمامی پنجره ها را باز بگذارید اگر امکان روشن کردن کولر گازی نیز دارید، حتما این کار را انجام دهید. برای اینکه کف خانه یا دیوارها رنگی نشوند، قسمت هایی که قرار است بدون رنگ بمانند را با پلاستیک و سپس یک پارچه بپوشانید و لبه های آن را با نوار چسب بچسبانید. مراقب باشید که روی قسمت هایی که قرار است رنگ نشوند لکه رنگ نریزد زیرا پاک کردن آن دشوار است.

2. آماده سازی سطح سنگ مرمر

یکی از ویژگی های بارز سنگ مرمر سطح صیقلی آن است. وقتی که می خواهید سنگ مرمر را رنگ کنید، قطعا رنگ روی چنین سطحی نمی ماند، پس بهترین روش این است که کمی به سنگ بافت بدهید. برای اینکار با استفاده از سنباده، سطح سنگ را سنباده بکشید تا آماده رنگ پذیری شود. البته در این قسمت نیز باید مراقب باشید که به سنگ آسیب نرسانید و با آرامش و دقت از سنباده استفاده کنید.

تا جایی این کار را ادامه دهید که به جای سطح صیقلی و براق، سطحی ناصاف و تقریبا کدری داشته باشید.

ویژگی های سنگ نمای خوب - پارابین

تمیز کردن سنگ مرمر – پارابین

3. تمیز کردن سطح مرمر

پس از اینکه سنگ را سنباده زدید، باید سنگ را به خوبی از گرد و غبار و آلودگی ها تمیز و خشک کنید. زیرا وجود هرگونه آلودگی می تواند خاصیت رنگ را کم کند. برای اینکار می توانید با استفاده از مقداری آب و یک حوله تمیز سطح سنگ را تمیز کنید. این تمیزکاری سنگ مرمر نیازی به استفاده از شوینده های قوی یا حتی خانگی ندارد.

فقط کافیست چندین بار با حوله و آب، سنگ را تمیز کنید تا گرد و غبارها از بین بروند. بعد هم به آن زمان دهید تا خشک شود. البته اگر برای خشک شدن عجله دارید می توانید از یک فن هم استفاده کنید!

4. استفاده از پرایمر روی سطح سنگ

پرایمر یکی از مواردیست که باید قبل از رنگ آمیزی روی سطح سنگ اعمال شود. در حقیقت پرایمر باعث افزایش رنگ پذیری سنگ و بالاتر رفتن کیفیت کار می شود و یکی از مراحل حیاتی رنگ کردن سنگ مرمر به حساب می آید. پرایمرها دو نوع آبی و روغنی دارند که برای رنگ آمیزی سنگ ها از پرایمر روغنی که برپایه روغن است استفاده می شود. برای اعمل پرایمر از یک برس مخصوص استفاده می کنیم. برس باید تمیز و بدون رنگ باشد. پس از اینکه پرایمر را به خوبی روی سطح پخش کردید، کمی صبرکنید تا خشک شود. (برای اطمینان بیشتر توصیه می کنیم که دولایه پرایمر اعمال کنید.)

حدودا شش الی هشت ساعت طول می کشد تا پرایمر به خوبی خشک شود. رنگ آمیزی روی پرایمر خشک نشده نتیجه خوبی نخواهد داشت و از نظر بصری کثیف و زشت خواهد شد.

5. انتخاب رنگ مناسب

رنگ سنگ پارابین یکی از بهترین رنگ سنگ های موجود در بازار می باشد که می توانید با استفاده از آن، هم رنگ های کدر و آسیب دیده را احیا کنید، هم جلوه ای جدید و جذاب به سنگ خود ببخشید.

همچنین می توانید از رنگ های روغنی برای این کار استفاده کنید. برای رنگ آمیزی از برس یا غلتک استفاده کنید و پس از اینکه یک لایه رنگ زدید، کمی صبرکنید تا رنگ خشک شود و سپس لایه دوم را اجرا کنید. اگر لایه اول را با روشی خاصی رنگ کردید، باید لایه دوم را نیز به همان روش و در همان جهت رنگ کنید وگرنه نتیجه نهایی جالب نخواهد شد. در حقیقت رعایت نکات جزئی که شاید به آن دقت نکنید، می تواند تاثیر بسیار زیادی روی کیفیت کار و زیبایی آن داشته باشد، به همین دلیل استخدام استادکار ماهر بهترین راه حل است!

بیشتر بدانیدبراق کردن سنگ مرمر با چه روش هایی امکان پذیر است؟

پس از اینکه رنگ آمیزی تمام شد باید بین 12 الی 20 ساعت به رنگ زمان دهید تا کاملاً خشک شود. زمان خشک شدن رنگ به دلایل مختلفی بستگی دارد مانند: کوچک یا بزرگ بودن سنگ رنگ آمیزی شده، نوع رنگ انتخابی، دمای محیط و… .

کلام آخر

سنگ مرمر یکی از زیباترین و گرانترین سنگ های ساختمانی است که برای رنگ کردن آن باید اطلاعات کافی داشته باشید زیرا سطحی صیقلی دارد و رنگ پذیری آن سخت است. در این مقاله سعی کردن مراحل رنگ کردن سنگ مرمر را برای شما توضیح دهیم اما بازهم تکرار می کنیم که رنگ کردن سنگ مرمر کاری تخصصی است و برای انجام این کار باید از استادکار ماهر کمک بگیرید. برای خرید رنگ سنگ می توانید از فروشگاه پارابین اقدام کنید. در صورتی که روش دیگری برای رنگ آمیزی سنگ مرمر می شناسید از طریق کامنت ها آن را با ما به اشتراک بگذارید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *