چسب

نحوه نصب سنگ نمای ساختمان چگونه است؟

نحوه نصب سنگ نمای ساختمان چگونه است؟

​نحوه نصب سنگ نمای ساختمان همیشه موضوعی مهم و حیاتی بوده است چرا که سنگ کالایی گران قیمت است و هزینه های زیادی دارد. از طرفی باعث زیبایی منحصربفرد نمای ساختمان می شود. برای اینکه به نتیجه ای مطلوب در این باره برسید باید بتوانید سنگ مناسب با محیط خود و بهترین روش نصب سنگ را انتخاب کنید. به منظور انتخاب بهترین سنگ باید با فردی که در این باره تخصص دارد مشورت کنید وگرنه به مشکل برخواهید خورد. جهت نحوه نصب سنگ نیز ما در این مقاله به شما مراحل آن را توضیح خواهیم داد تا اطلاعات کافی را به دست آورید.

اهمیت انتخاب روش نصب سنگ

اگر سنگ نمای ساختمان با روشی مناسب و مصالح با کیفیت نصب نشود ممکن است خطرات و آسیب های جانی و مالی بسیاری را برجای گذارد زیرا سنگ به مرور زمان ترک خورده و ریزش می کند.

بیشتر بدانید:  بهترین روش ها برای جلوگیری از افتادن یا کنده شدن سنگ نما

اما زمانی که بهترین مصالح را انتخاب کنید و فردی ماهر سنگ را برای شما نصب کند، چنین چیزی اتفاق نخواهد افتاد. البته ناگفته نماند که مراقبت هایی نیز وجود دارد که با انجام آنها می توانید عمر و کیفیت سنگ نمای ساختمان را افزایش دهید. گاهی اوقات ممکن است شاهد ساختمان هایی باشید که سنگ نمای آنها ترک خورده یا از جای خود خارج شده،این عوامل می تواند در اثر عوامل و رویدادهای طبیعی مانند زلزله، فرونشست یا انبساط و انقباض شدید ایجاد شود. یا اینکه نوع مصالح استفاده شده و روش اجرا مناسب نیست.

با توجه به تغییر رنگ و ایجاد لکه بر روی سنگ می توان به ماهیت برخی از سنگ ها و یا عدم تطابق مواد پشت سنگ (مانند توری) با ملات سیمان و برخی چسب ها مانند چسب 123 اشاره کرد. شکستگی سنگ عوامل متعددی از جمله کیفیت سنگ و اختلاف دمای شدید ایجاد می شود. این اختلاف دما باعث انبساط و انقباض سنگ می شود و در نتیجه در صورت عدم رعایت فاصله مناسب برای سیم کشی سنگ فشار زیادی به سنگ وارد می شود که باعث ترک خوردن و شکستن آن می شود.

اگر دقت کنید، وجه مشترک همه مشکلات مطرح شده مربوط به نحوه نصب سنگ نما است. بنابراین، روش اجرای مناسب را انتخاب کنید تا در هزینه های خود نیز صرفه جویی کرده باشید و لازم نباشد چند وقت دیگر برای تعمیرات هزینه اضافی پرداخت کنید!

چگونه بهترین روش نصب سنگ را انتخاب کنیم؟

برای انتخاب روش نصب سنگ باید به عواملی همچون نوع سنگ، اندازه آن، شرایط آب و هوایی محیط و… دقت کنید. این موارد می توانند به سادگی روی کیفیت کار شما تاثیر مثبت یا منفی بگذارند. در این قسمت به چندین روش نصب سنگ نمای ساختمان می پردازیم:

روش های نصب سنگ نمای ساختمان

  1. استفاده از چسب سنگ
  2. استفاده از ملات سیمان
  3. استفاده از اسکوپ سنگ یا پیچ رول پلاک

برای آشنایی بیشتر شما، هر یک از این موارد را به طور کلی توضیح خواهیم داد:

استفاده از اسکوپ سنگ

استفاده از اسکوپ سنگ - پارابین

استفاده از اسکوپ سنگ – پارابین

اسکوپ سنگ یا پیچ رول یکی از روش های رایج نصب سنگ نمای ساختمان است. این روش برای سنگ های کوچک و گران قیمت توصیه نمی شود چرا که ممکن است سنگ ترک بخورد و بشکند. اما به طور کلی اسکوپ سنگ یکی از روش های توصیه شده خصوصا برای ساختمان های بلند است.

اسکوپ سنگ به چند روش انجام می شود:

  • اسکوپ سنگ با استفاده از مفتول ضدزنگ
  • اسکوپ سنگ با استفاده از لقمه های سنگی (منسوخ شده و به هیچ وجه توصیه نمی شود)
  • اسکوپ سنگ با استفاده از گیره های اسکوپ

پیچ رول پلاک:

پیچ رول پلاک یکی از روش های اسکوپ است که در دو حالت یعنی با استفاده از طناب و یا داربست اجرا می شود. این روش ممکن است به صورت ترکیبی و با روش ملات سیمان اجرا شود.

برای اجرای این روش حتما باید از یک تیم متخصص و مصالح با کیفیت استفاده کنید.

استفاده از ملات سیمان

ملات سیمان قدیمی ترین روش نصب سنگ نمای ساختمان است. این روش تا چندین سال پیش یکی از رایج ترین روش ها به حساب می آمد اما متاسفانه روشی خطرناک و بی کیفیت است. این روش به دلیل اینکه برپایه سیمان است، وزن کلی ساختمان را افزایش می دهد، ممکن است باعث شوره زدن سنگ شود، ایمنی مناسبی در شرایط زلزله و حوادث طبیعی و انسانی ندارد و… . به همین دلیل این روش به هیچ وجه توصیه نمی شود.

نصب سنگ با چسب سنگ

نصب سنگ با چسب یا به بیانی دیگر نصب خشک سنگ جدیدترین متد چسباندن سنگ های نمای ساختمان است. از این روش برای چسباندن سنگ نما، کاشی کاری و… نیز استفاده می شود.

چسب اپوکسی دو جزئی معروفترین و محبوب ترین چسب برای این کار به حساب می آید. در این روش سنگ ها با استفاده از چسب اپوکسی که چسب مخصوص ساختمانی است به دیوار متصل می شوند، ممکن است ر نصب سنگ هم از اسکوپ و هم از چسب استفاده شود تا ایمنی سنگ نما تضمینی باشد.

بهترین روش نصب سنگ نمای ساختمان کدام است؟

بهترین نحوه نصب سگ نمای ساختمان استفاده از چسب اپوکسی و اسکوپ سنگ می باشد. این دو روش در صورتی که با استفاده از مصالح باکیفیت اجرا شوند می توانند به صورت مادام العمر سنگ را متصل نگه دارند و خطرات جانی و مالی را کاهش دهند.

البته اگر از چسب های مگاپوکسی استفاده کنید حتی دیگر نیازی به اسکوپ سنگ هم ندارید. چسب سنگ در مقابل رطوبت، زلزله، تغییرات دما و فشار، نور خورشید و… مقاوم است و آسیبی نخواهد دید. از همین رو وبسایت پارابین نصب خشک سنگ را به عنوان بهترین روش نصب سنگ نمای ساختمان معرفی میکند.

برای اطلاعات بیشتر و خرید محصولات پارابین از جمله چسب سنگ اپوکسی دو جزئی می توانید به وبسایت پارابین مراجعه کنید. در صورتی برای استفاده از این چسب سوالی یا ابهامی دارید می توانید از طریق کامنت ها با ما در ارتباط باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *