واکس

معرفی انواع مواد براق کننده سنگ

معرفی انواع مواد براق کننده سنگ

 آیا می‌توان با مواد براق کننده سنگ شفافیت و زیبایی سنگ ها را بازگرداند؟ آیا هر نوع سنگی را می‌توان با مواد براق کننده جلا داد؟ چه موادی برای جلا دادن سنگ ها استفاده می‌شود؟ برای پاسخ به این سوال ها باید مقاله زیر را مطالعه کرد تا از کم و کیف براق کردن سنگ مطلع شد. در ادامه مقاله به انواع براق کننده سنگ ها که برای شفافیت سنگ ها مفید هستند، اشاره خواهد شد. سپس موادی را که موجب تقویت و براقیت انواع سنگ می‌شود، مورد تحلیل و بررسی قرار خواهد گرفت.

انواع سنگ های قابل جلا دادن با مواد براق کننده سنگ

کلیه سنگ های طبیعی قابلیت استفاده از مواد براق کننده جهت پولیش کاری را دارند. سنگ طبیعی اعم از:

 • سنگ گرانیت
 • سنگ مرمر
 • سنگ آهک
 • سنگ تراورتن

چرایی استفاده از مواد براق کننده سنگ

سنگ ها به مرور زمان تغییر شکل و تغییر رنگ می‌دهند. کدر و ساییده می‌شوند. به همین جهت باید هر از چند گاهی به آن ها رسیدگی کرد. سنگ ها را به صورت دستی با انواع مواد براق کننده و یا با دستگاه پولیشر از آلودگی ها پاک کرد. تا رنگ و جلای اولیه را باز یابند. بنابراین قبل از خراب شدن و فرسوده شدن سنگ ها باید به ترمیم و تقویت آن ها توجه و رسیدگی کرد. یعنی مثل همیشه پیشگیری بهتر از درمان است.

مزایای مواد براق کننده سنگ

 • سبب براق شدن سطح سنگ می‌گردد
 • باعث افزایش طول عمر سنگ می‌شود
 • باعث حفظ زیبایی سنگ می‌گردد
 • سنگ مشکی را مشکی تر و همگن تر می‌کند
 • سنگ های رنگ روشن را شفاف تر می‌کند
روش برق کردن سنگ - پارابین

روش برق کردن سنگ – پارابین

روش های براق کننده سنگ ها

 • پولیش زدن سنگ گرانیت
 • استفاده از واکس سنگ مشکی و شفاف سنگ گرانیت
 • استفاده از رنگ سه جزیی مشکی سنگ گرانیست

برای اطلاع از نحوه براق کردن سنگ ها با استفاده از روش پولیش زدن سنگ به لینک مقاله جامعی که با عنوان چرایی و چگونگی پولیش زدن سنگ گرانیت در این باره نوشته شده است، مراجعه شود.

کدام روش بهتری برای پولیش کاری است؟

استفاده از واکس سنگ برای پولیش زدن سنگ بهتر است زیرا:

 1. واکس سنگ باعث تمیز و پاکیزه کردن سطح سنگ می‌شود.
 2. واکس کردن سنگ ها سبب بسته شدن حفره ها و روزنه های سطح سنگ خواهد شد.
 3. واکس زدن سطح سنگ را صاف و یکدست خواهد کرد.
 4. واکس زدن سبب ضد آب شدن سنگ خواهد شد.
 5. نحوه استفاده از واکس سنگ آسان و راحت است
 6. در دسترس همگان است
 7. قیمت مناسب است
 8. مواد استفاده شده داخل واکس غیر از درخشندگی باعث تقویت و ترمیم بافت های سنگ ها خواهد شد

که هیچ کدام از این ویژگی ها در دستگاه پولیشر دیده نمی‌شود. دستگاه پولیشر عمدتا برای تمیزکاری سطح سنگ کاربرد دارد. اما برای تقویت و درخشندگی سطح سنگ حتما باید از محصولی که مناسب این کار است، استفاده شود.

رنگ سه جزیی مشکی سنگ گرانیت

اگر سنگ گرانیت شما مشکی رنگ است. احتمالا بعد از گذشت چند سال، ساییده و کدر شده است. پس بهتر است برای تقویت آن از رنگ سه جزیی گرانیت استفاده شود.

رنگ سنگ مشکی

رنگ سنگ مشکی

ویژگی های رنگ سه جزیی گرانیت

 • تقویت کننده سنگ مشکی
 • یکنواخت و یکدست کردن سنگ گرانیت مشکی
 • مشکی تر و همگن تر کردن سنگ گرانیت

واکس سنگ مشکی

از جمله مواد براق کننده سنگ، پاراوکس یا واکس سنگ مشکی است که برای تقویت سطح سنگ های مشکی گرانیت کاربرد دارد. اگر سنگ گرانیت مشکی ساختمان یا دکوراسیون داخلی منزلتان دچار آسیب هایی نظیر از بین رفتن صیقل، سایش، کدر شدن و کم رنگ شدن و… شده است. تنها روش ترمیم آن استفاده از محصول پاراوکس مشکی است. پالیش کاری با واکس مشکی سبب تقویت و پر شدن روزنه های ریز سطح سنگ خواهد شد. این کار باعث افزایش درخشندگی، کاهش جذب مایعات غیر اسیدی نیز می‌شود.

واکس سنگ شفاف

از مواد براق کننده سنگ ها، سنگ های با رنگ روشن می‌توان از واکس سنگ شفاف استفاده کرد. واکس سنگ شفاف با خاصیت کریستال سازی که دارد سبب تقویت و پر شدن حفره های کوچک سنگ ها می‌شود. سنگ ها را صاف و یک دست می‌کند. همچنین پاراوکس شفاف درخشندگی و جلای اولیه سنگ را بازیابی خواهد کرد. در کل پولیش کاری با واکس شفاف سبب ترمیم و از بین رفتن آسیب های سنگ نیز خواهد شد.

خرید واکس سنگ شفاف

 واکس سنگ شفاف 

مراحل اجرای مواد براق کننده سنگ گرانیت

 1. تمیز کردن سنگ با مواد غیر اسیدی
 2. خشک کردن سنگ
 3. توزیع واکس سنگ با استفاده از یک پارچه مناسب نخی یا پنبه ای
 4. سایش سطح سنگ (استفاده از سیم تعبیه شده داخل بسته محصول)

با استفاده از واکس سنگ می‌توان به معنای واقعی سطح سنگ را صاف و صیقل داد. سنگ را تقویت و براق کرد.  آسیب ها جزیی و کلی سنگ مثل خراش و ترک را ترمیم و تعمیر کرد. البته با روش های خانگی مثل روغن بچه و خمیر دندان هم می‌توان سنگ را جلا داد. اما ماندگاری و تاثیر آن ها مانند واکس سنگ ها نخواهد بود.

سخن آخر

استفاده از مواد براق کننده سنگ برای جرم گیری و تقویت انواع سنگ ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. به آسانی  می‌توانید با موادی چون رنگ سنگ سه جزیی و واکس سنگ مشکی و شفاف درخشندگی و شکل طبیعی سنگ های منزلتان را بازگردانید.

گروه تحقیقاتی و صنعتی پارابین تولید کننده انواع محصولات شیمیایی از جمله رنگ سه جزیی گرانیت، واکس سنگ مشکی و همن طور واکس سنگ شفاف است. خریدارن و فروشندگان عمده محصولات شیمیایی، برای مشاوره فنی و تخصصی جهت خرید این محصولات بی نظیر از مجموعه معتبر و خوشنام پارابین کافی است با شماره 02171057969 ارتباط برقرار نمایند. محصولات در اسرع وقت به سراسر ایران ارسال خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *