چسب

3 نکته حیاتی در مورد ضخامت ملات پشت سنگ نما

3 نکته حیاتی در مورد ضخامت ملات پشت سنگ نما

حتما در ساختمان خود و یا دیگر ساختمان ها افتادن سنگ نماها را مشاهده کرده‌اید. یکی از دلایل مهم لق شدن و یا افتادن سنگ نماها ضخامت ملات پشت سنگ نما است. البته دلایل زیادی برای افتادن سنگ نماها از ساختمان ها وجود دارد که در ادامه به آن اشاره خواهد شد. اما مبحث مهم این مقاله نکاتی است که در هنگام نصب و اتصال سنگ نماها به سطوح نماها باید رعایت شود. با ما همراه شوید تا دیگر از مشکلات لق شدگی و افتادن سنگ نماهای ساختمان خود خداحافظی کنید.

علت های لق شدن و افتادن سنگ نما

دلایل زیادی از جمله استفاده از ملات خشک شده و بی کیفیت در افتادن سنگ نما موثر هستند. برای جلوگیری از ریزش سنگ نمای ساختمان باید در کنار استفاده از بهترین مصالح و بهترین چسب سنگ، به ضخامت ملات پشت سنگ نما نیز توجه ویژه ای داشته باشید. چرا که اگر هنگام چسباندن سنگ نما بیش از حد و یا کمتر از حد معقول از ملات استفاده شود، چسبندگی لازم ایجاد نشده و سنگ خود به خود و یا با یک ضربه کوچک لق شده و از جای خود خواهد افتاد. پس وقت آن است که به مهمترین قسمت کار یعنی ضخامت ملات پشت سنگ نما بپردازیم.

ضخامت ملات پشت سنگ نما

اصولا برای اجرای سنگ نما از ملات ماسه و سیمان و یا چسب سنگ استفاده می‌شود. پیشنهاد ما استفاده از چسب سنگ پارابین است. زیرا چسب سنگ پارابین نسبت به ملات سنگ و سیمان قدرت چسبندگی فوق العاده بالایی دارند. برای چسباندن سنگ نما ضخامت ملات و یا چسب سنگ با توجه به نوع سنگ و سطح نما باید در بازه 7-3 میلی متر باشد. دقت کنید اگر ضخامت ملات پشت سنگ نما کمتر از 3 میلی متر باشد، میزان چسبندگی چسب سنگ کاهش خواهد یافت. همچنین اگر میزان ضخامت بیش از 7 میلی متر باشد، باعث ناهمترازی سنگ ها خواهد شد. در این صورت با هر شرایط نامتعارفی مانند رطوبت، تابش آفتاب و یا ضربه، سنگ های نمای ساختمان دچار لق شدگی شده و خواهد افتاد.

بنابراین بهترین و مناسب ترین میزان ضخامت ملات پشت سنگ نما 5 میلی متر است. البته این میزان به نظر سنگ کار شما نیز بستگی دارد. سنگ کار با توجه به نوع سنگ و نوع سطح نما، ضخامت چسب سنگ مورد استفاده را برآورد خواهد کرد.

برای پی بردن به اهمیت استفاده از محصولات ساختمانی با کیفیت توصیه می‌شود حتما قانون ریزش سنگ نمای ساختمان را مطالعه کنید تا از خطرات و خسارات وارده به خوبی آگاه شوید. چرا که در صورت ریزش سنگ نمای ساختمان و خسارت مالی و جانی با قانون روبرو خواهید شد.

علت افتادن سنگ نمای ساختمان - پارابین

علت افتادن سنگ نمای ساختمان – پارابین

3 نکته حیاتی  در مورد ضخامت‌ملات پشت سنگ نما

در مورد ضخامت ملات پشت سنگ نما باید به نکاتی که در متن فوق اشاره شد، توجه ویژه کنید. علاوه بر آن رعایت 3 نکته حیاتی ذیل نیز ضروری است. چرا که

1- استفاده از سنگ نمای متناسب با منطقه مورد نظر:

این که ساختمان مورد نظر شما در مناطق سردسیر، گرمسیر و یا رطوبت زا قرار دارد، در انتخاب سنگ مناسب، مهم و ضروری خواهد بود.

2- استفاده از چسب سنگ مناسب:

محصولات ساختمانی مورد استفاده در ساخت و سازها بسیار مورد اهمیت است. زیرا اگر محصولاتی بی کیفیت استفاده کنید، ساختمان شما آسیب پذیرتر شده و عمر کمتری خواهد کرد.

3- وزن سنگ متناسب با ارتفاع نمای ساختمان:

احتمالا در هیچ مقاله ای درباره وزن سنگ نمای ساختمان نخوانده‌اید. اما باید بدانید که وزن سنگ مورد استفاده در نمای ساختمان بسیار مهم است. اگر ساختمان شما چندین طبقه خواهد بود بهتر است از سنگ های کم وزن تر برای نمای ساختمان خود استفاده کنید. زیرا سنگ نمای سنگین در ارتفاعات بالا بر اثر طوفان و یا باران های سیل آسا زودتر دچار آسیب دیدگی خواهند شد.

سخن آخر

در این مقاله به طور مفصل در مورد پیشگیری از لق شدن و افتادن سنگ نمای ساختمان ها بحث کردیم. گفتیم که بهترین ضخامت ملات پشت سنگ نما، 5 میلی متر است. در انتها به 3 نکته حیاتی در مورد ضخامت ملات پشت سنگ نما پرداخته شد که در کمتر مقالاتی به آن اشاره شده است.

محصولات ساختمانی پارابین  از جمله چسب سنگ را می‌توانید از طریق تماس با شماره 02171057969 تهیه کنید. پشتیبانان مجرب مجموعه پارابین با مشاوره رایگان شما را در خرید محصولات یاری می‌کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *