واکس

تمیز کردن سنگ تراورتن در سریع ترین زمان ممکن

تمیز کردن سنگ تراورتن در سریع ترین زمان ممکن

سنگ تراورتن یکی از سنگ های محبوبی است که در خیلی از ساختمان ها از آن استفاده می کنند. این سنگ علاوه بر زیبایی که دارد دارای مقاومت و استحکام بالایی بوده و برای همین هم دربین ساختمان سازان و معماران طرفدار دارد! البته با گذشت زمان هر سنگی دچار مشکلاتی می شود که برای رفع آنها باید از نوع سنگ و موادی که می توانند آلودگی را از سطح آن پاک کنند داشته باشید. شستوشوی سنگ ها اهمیت زیادی دارند. زیرا استفاده از مواد شوینده اسیدی یا اشتباه می توانند آسیب های جدی به سنگ شما وارد کنند و با گذشت زمان باعث تخریب و ازبین رفتن آن شوند. در این مقاله درباره نحوه تمیز کردن و نگهداری از سنگ تراورتن صحبت خواهیم کرد و به شما یاد می دهیم چگونه با این سنگ زیبا برخورد کنید!

تمیز کردن تراورتن در فضای داخل خانه

تمیز کردن سنگ تراورتن - پارابین

تمیز کردن سنگ تراورتن – پارابین

سنگ تراورتن در نمای داخلی خانه کاربرد زیادی دارد. برای تمیز کردن تراورتن بهتر است که ابتدا گرد و غبار را با پارچه یا دستمال نرمی تمیز کنید. سپس با آب ولرم کثیفی های سطحی را پاک کنید.

به یاد داشته باشید که به هیچ عنوان نباید از شوینده های اسیدی، سیم های ظرفشویی خشن و همچنین تاجای ممکن از شوینده های صابونی استفاده نکنید. زیرا روی سنگ اثری از خود به جا خواهند گذاشت.

تمیز کردن تراورتن در فضای خارجی و نما

در این مرحله آلودگی های سنگ بسیار بیشتر و سرسخت تر هستند. بهترین روش شستوشوی سنگ نما روش  استفاده از بخار آب است که بدون آسیب زدن به سنگ، تاجای ممکن آن را تمیز می کند. روش فشار آب نیز به تمیزی سنگ نما کمک زیادی خواهد کرد. مواد شوینده سنگ نما که تست شده و امتحان خود را پس داده اند نیز برای این کار مناسب هستند. البته به هیچ عنوان از شوینده هایی که مخصوص سنگ نیستند استفاده نکنید زیرا به احتمال زیاد مواد اسیدی دارند!

برای اطلاع از بهترین مواد شوینده سنگ نما چیست؟ می توانید این مقاله را نیز مطالعه کنید!

چرا تمیز کردن سنگ تراورتن مهم است؟

تمیز کردن سنگ تراورتن باعث دوچندان شدن زیبایی این سنگ خواهد شد، اما از آنجایی که سنگ ها در برابر مواد شیمیایی حساس هستند بهتر است از شوینده های ملایم و روش های ایمن برای این کار استفاده کرد.

یکی از بهترین کارهایی که می توانید انجام دهید این است که مقداری از شوینده را روی قسمت کوچکی از سنگ تست کنید و اگر مطمئن شدید که به سنگ آسیبی نرساند و آلودگی مورد نظر را نیز تمیز کرد، با خیال راحت از آن استفاده کنید.

روش های معمول برای تمیز کردن سنگ تراورتن عبارتند از:

1. استفاده از آب ولرم و صابون: این محلول که بهتر است رقیق باشد (زیرا صابون می تواند روی سنگ از اثری به جا گذارد) می تواند آلودگی های سطحی سنگ را تمیز کند. البته پس از اینکه از محلول استفاده کردید با یک پارچه نرم و آب داغ سطح را تمیز کنید.

2. استفاده از محصولات تخصصی سنگ: برای تمیز کردن سنگ ها یک سری محصولات مخصوص وجود دارند که می توانند سنگ را به خوبی تمیز کنند.

یکی از این محصولات واکس سنگ پارابین است که باید روی سنگ تمیز اعمال شود. یعنی می توانید پس از تمیزکردن سنگ تراورتن با آب ولرم و صابون از آن استفاده کنید. این واکس یک لایه براق و محافظ روی سنگ شما ایجاد می کند. به این ترتیب پس از آن دیگر برای تمیزکاری سنگ نگرانی نخواهید داشت زیرا هر لکه ای مانند لکه های چایی و قهوه یا چربی که سرسخت هم هستند به راحتی با دستمال نرمی پاک خواهند شد.

واکس سنگ هم در نوع تیره و هم روشن وجود دارد و رنگ سنگ را تغییر نمی دهند بلکه باعث براق تر شدن و اصلاح رنگ آن می شود. پس اگر سنگ شما مشکلاتی مانند آفتاب سوختگی، بوری، کدری و… دارد نیز این محصول می تواند کمک بزرگی باشد.

در زیر روش های از بین بردن لکه های مختلف روی سنگ تراورتن را به شما آموزش می دهیم. پس از اینکه این لکه ها را پاک کردید برای اینکه عمر سنگ خود را زیاد کنید و مجبور نباشید هر روز از چنین شوینده هایی برای تمیزشدن سنگ استفاده کنید، می توانید به راحتی با یکبار استفاده از واکس سنگ تا چندین ماه کار خود را راحت کنید و فقط با یک دستمال مرطوب هرآلودگی را تمیز کنید!

از بین بردن انواع لکه ها روی سنگ تراورتن

برای ازبین بردن لکه ابتدا باید نوع لکه را شناسایی کنید. اکثر لکه هایی که روی سنگ تراورتن ایجاد می شوند را می توانید با محلول های خانگی یا شوینده های ملایم از بین ببرید.

  • لکه های غذا: برای از بین بردن لکه های غذا و نوشیدنی ها می توانید آب اکسژنه و آمونیاک را ترکیب کنید و آن را روی لکه بریزید. سپس با یک دستمال مرطوب کاملاً تمیز کنید.
  • لکه های جوهر: جوهر یکی از لکه های سرسختی است که روی سنگ های سفید تنها با وایتکس و روی سنگ های تیره با استون ازبین می رود. البته به یاد داشته باشید که این شوینده ها را مستقیما و به مقدار زیادی روی لکه نریزید. بلکه با استفاده از یک دستمال آغشته شده به شوینده، سعی کنید لکه را پاک کنید.
  • لکه های شوره سنگ: برای از بین بردن شوره باید سنگ خود را خشک نگهدارید. با استفاده از جاروبرقی، شوره را پاک کنید ولی اگر سنگ های شما مدام شوره می زنند بهتر است با کارشناسان پارابین صحبت کنید.
  • لکه های آب: گاهی اوقات نیز ممکن است لکه های آب روی سنگ بماند که برای از بین بردن آنها می توانید از یک دستمال مرطوب یا سیم ظرفشویی نرم استفاده کنید.
  • لکه های روغن: لکه روغن را با استفاده از شوینده های قلیایی یا شوینده های خانگی تمیز کنید. 

کلام آخر

سنگ تراورتن یکی از سنگ های محبوبی است که علاوه بر زیبایی منحصربفردش دارای مقاومت زیادی در شرایط آب و هوایی متغییر است. این سنگ می تواند دمای کم یا زیاد را نیز تحمل کند.  تمیز کردن سنگ تراورتن کار سختی نیست، بلکه یک نکته مهم دارد و آنهم استفاده از مواد شوینده خنثی یا ملایم که به بافت سنگ آسیبی نرسانند. برای خرید محصولات تخصصی پارابین می توانید از طریق فروشگاه پارابین اقدام کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *